Nedostatek IT absolventů se prý stát ani nesnaží odstranit. "Pokud ministerstvo školství a univerzity své chování nezmění, skončí to tak, že se ekonomika nebude moci opřít o inovace a služby s vysokou přidanou hodnotou. Nebude nikoho, kdo by je vykonával," varuje podle serveru ředitel české pobočky společnosti Novell Aleš Kučera.
"Přejít na služby s vysokou přidanou hodnotou je pro Českou republiku příležitost. Volné okno ale vydrží jen pět až deset let," řekl Aktuálně.cz Jiří Voříšek z Vysoké školy ekonomické. Právě IT služby patří k těm, které mají nejvyšší přidanou hodnotu. Loni v Česku překročila 50 procent.
Podle výzkumu profesora Voříška pracuje že v Česku 150.000 informatiků, z nichž má 57 procent vysokoškolské vzdělání. Jejich počty však budou v příštích letech spíše klesat. Jen k udržení stavu je třeba, aby školy udělily diplom 3500 absolventům ročně. Současný školský systém to však nedokáže splnit. Vysoké a vyšší odborné školy loni přijaly 9500 zájemců o studium vyspělých technologií, absolventů však byla jen třetina. "Ze tří a půl tisíce absolventů však bylo dva tisíce bakalářů, kteří zpravidla nastoupili do magisterského studia," uvedl Voříšek s tím, že na trhu práce se tak objevilo jen dva tisíce nových počítačových expertů.
Úroveň nových odborníků vycházejících ze škol je přitom prý slabá. I když je o vysoké platy v IT službách zájem (jsou v průměru dvojnásobné než v jiných odvětvích), dotázaní manažeři tvrdí, že obvykle přijmou jen každého čtyřicátého zájemce.
Voříškův výzkum po srovnání s učebními plány ukázal, že školy zprostředkují dostatečné technické znalosti, nedávají však žádnou orientaci v ekonomice a právu, navíc neučí studenty komunikovat s lidmi. Studijní obory jsou příliš úzce zaměřené. Burza cenných papírů tak přestala přijímat absolventy VŠE, protože neumějí programovat ani na základní úrovni. Místo toho zahájila spolupráci s novou soukromou vysokou školou, která začne od října vychovávat odborníky "na míru". Burza bude spoluvytvářet obsah jednotlivých předmětů, studenti školy část studia stráví v praxi.
Někteří manažeři jsou ke spolupráci se školami skeptičtí. Investice do škol jim totiž nezaručí, že studenti skutečně nastoupí do sponzorské firmy. Podniky proto sponzorují spíše jednotlivé studenty.
Zefektivnit spolupráci vysokých škol s firmami Česku doporučili experti OECD. Ministerstvo školství v současnosti připravuje Bílou knihu, ze které by měl vzejít nový vysokoškolský zákon. Univerzity by měly po reformě lépe reagovat na požadavky trhu a podle toho vychovávat absolventy. Užší spolupráce s průmyslem by se měla odrazit přílivem soukromých financí do škol. Firmy by na oplátku získaly možnost zasahovat do řízení univerzit členstvím ve správních radách nebo daňová zvýhodnění.