Loňská průměrná mzda v ČNB, která činila 40.842 korun, však zhruba odpovídala průměrné mzdě ve finančním zprostředkování, kam spadají i banky. Ta podle Českého statistického úřadu představovala téměř 43.000 korun a byla víc než dvojnásobná proti průměrnému platu v zemi, na který ale v Česku dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou.
Platy v bankách jsou již tradičně jedny z nejvyšších. Podle informací, které letos zveřejnila Mladá fronta Dnes, činí průměrný plat například v ABN AMRO Bank přes 126.000 korun. Zaměstnanci ze Citibank (bez managementu) dostávali v roce 2005 v průměru téměř 85.000 korun hrubého. Z průzkumu deníku vyplynulo, že v tuzemsku platí svým lidem 50 velkých firem v průměru měsíčně nad 50.000 korun a pět z nich dokonce víc než 100.000 korun.
Týdeník Euro nedávno s odvoláním na údaje poradenské firmy Kienbaum uvedl, že například předseda představenstva státem ovládané elektrárenské skupiny ČEZ Martin Roman ročně pobírá kolem 20 milionů korun. Podle stejného zdroje se celkový roční příjem ředitele firmy s obratem nad dvě miliardy korun pohyboval kolem pěti milionů korun. V bankovním sektoru prý nejsou výjimkou roční platy členů představenstev od deseti milionů korun výše.
Objem peněz, které centrální banka vyplatila loni na mzdách, odměnách a odstupném, meziročně vzrostl o 15,1 procenta na 722 milionů korun. To souviselo hlavně s integrací dohledu nad finančním trhem do ČNB. Kvůli tomu vzrostl počet zaměstnanců, a na konci roku tak v ČNB pracovalo 1488 lidí. Vzrostl hlavně podíl specialistů s nadprůměrnou mzdou a odcházeli naopak lidé s podprůměrnou mzdou. Centrální banka v důsledku personálního auditu zrušila 103 pracovních míst.