SVS: Výskyt salmonel v chovech masných kuřat je pod průměrem EU

30.03.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. března (ČTK) - Výskyt druhů salmonel, které nejčastěji vyvolávají onemocnění u lidí, je v prostředí českých chovů brojlerových kuřat pod průměrem EU. Vyplývá to ze šetření, které bylo provedeno ve všech členských zemích EU, a jehož výsledky dnes ČTK poskytla Státní veterinární správa. Drůbežárny s brojlery tak dopadly podstatně lépe než chovy slepic produkující konzumní vejce, kde Česko při dřívějším šetření vykázalo jeden z nejhorších výsledků v rámci unie.

Druhy salmonel, které jsou pro člověka nejrizikovější, byly zjištěny v prostředí devíti procent domácích chovů brojlerových kuřat, zatímco v EU bylo v průměru zasaženo 11 procent chovů. Naproti tomu u nosnic testy prokázaly salmonely v 62 procentech domácích chovů, zatímco unijní průměr byl 20 procent.

Výskyt salmonel podle veterinářů neznamená, že by produkce těchto chovů byla závadná a ohrožovala zdraví lidí. Přítomnost bakterií byla zjištěna v prostředí - při vyšetření trusu a prachu. Nicméně riziko kontaminace drůbežářských produktů existuje. Nebezpečí může podle odborníků například u vajec hrozit tehdy, když se bakterie množí při nesprávném skladování či transportu.

Proto Česko zahájilo od letošního ledna, tedy o rok dříve, než členským zemím ukládá Brusel, v chovech slepic produkujících konzumní vejce program potírání salmonel. Ze státního rozpočtu na něj má jít zhruba 40 milionů korun. Jádrem opatření je vakcinace. Vedle toho se program zaměřuje na sledování přítomnosti salmonel v chovech, na sanitační a hygienická opatření a také na zajištění nezávadného krmiva a dodržování zásad správné chovatelské praxe. Pokračovat by měl i v dalších letech.

Následovat bude i program tlumení výskytu salmonel v chovech brojlerových kuřat. Na základě zmíněného šetření v jednotlivých členských zemích Evropská komise stanoví, o kolik se má výskyt snížit v určitém časovém období. Podle toho pak všechny členské státy zpracují plán opatření, který musí odeslat Bruselu ke schválení do konce roku. Jeho naplňování bude závazné od 1. ledna 2009.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK