Profit: MMR odmítlo podporu provozovatelů vleků

01.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. dubna (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo založit fond, ze kterého by po špatné sezoně čerpali pomoc provozovatelé vleků. Vychází při tom i z vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Tento krok by byl velmi nesystémový, protože by mohlo dojít ke zvýhodnění jedné podnikatelské skupiny na úkor druhé," sdělila důvod rozhodnutí týdeníku Profit Margit Beníčková z MMR. Nápad na zřízení fondu odmítli i někteří podnikatelé z oboru, napsal týdeník Profit.

O zřízení garančního fondu požádal ministerstvo Svaz provozovatelů lanovek a vleků. Podle jeho představ měl do fondu stát vložit 230 milionů korun. Provozovatelé by pak žádali fond o bezúročné půjčky.

Ministerstvo místo toho doporučuje využít například peníze z Evropské unie. Vzhledem k decentralizaci peněžní podpory ze strukturálních fondů z centrální na regionální úroveň budou totiž mít podle Beníčkové provozovatelé vleků a lanovek možnost v období 2007 až 2013 čerpat peníze v rámci regionálních operačních programů. Kromě toho určité peníze už horským střediskům plynuly. "V letech 2001 až 2005 bylo v rámci Státního programu podpory do tohoto odvětví investováno rámcově 170 milionů korun," uvedla Beníčková.

Nápad na zřízení fondu se setkal s odsouzením i u části podnikatelské veřejnosti. "Stát nemůže dávat peníze na záplatování nějakých momentálních finančních děr," říká například Petr Hynek z firmy Mega Plus, která provozuje skiareál Janské Lázně-Černá Hora. "Všude na západě by se finanční problémy řešily přibráním spoluinvestora. Naši provozovatelé jdou místo toho s nataženou rukou na ministerstvo," uvedl také Karel Vacek, který je majitelem největšího provozovatele vleků v Česku, společnosti Snowhill.

Přitom společnosti Snowhill klesly kvůli teplé zimě tržby proti předchozímu roku zhruba o 30 procent. Vzhledem k počasí to ale Vacek považuje za úspěch. "Jsme zhruba na 70 procentech tržeb loňské, velmi dobré sezony, což není tak zlé," řekl Vacek týdeníku Profit.

Zisk z uplynulé zimy Vacek odhaduje na šest až deset milionů korun. "Je to samozřejmě méně než v předchozích pěti letech. Dříve jsme v každé sezóně dokázali vydělat tolik peněz, že jsme pak vždy mohli přibrat jedno nové středisko. To se letos nepodařilo. Hlavní investici tak vložíme do stávajícího ještědského areálu. Za zhruba deset milionů korun tam přes léto postavíme vybavení na kompletní zasněžování sjezdovek," uvedl Vacek a dodal, že firma nemá ani po chudé zimě problémy se splácením úvěrů.

Firma Snowhill spravuje šest lyžařských středisek, například Herlíkovice nebo Ještěd. Právě do ještědského areálu investovala před letošní sezonou rekordních 300 milionů korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK