Říman: Případná žaloba na EK kvůli emisím nejdříve za dva týdny

01.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. dubna (ČTK) - O podání případné žaloby na Evropskou komisi kvůli přidělení menšího než žádaného počtu emisních povolenek pro ČR se rozhodne po analýze, která by mohla být hotova zhruba do dvou až tří týdnů. Analýza má porovnat postup, který EK při určení emisí uplatnila k ČR s postupy vůči jiným zemím. Dnes to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Vedle podání žaloby zůstává ve hře i společný postup s Polskem. Římanův návrh řešení by pak musela odsouhlasit vláda. Podle Římana EK v případě ČR například nebrala dostatečně v úvahu vysoký podíl průmyslu a plnění závazků vyplývající z Kjótského protokolu. Ministr poukázal na příklad Nizozemska, jež získalo povolenek o dva procentní body více než tuzemská ekonomika, přitom má slabší očekávaný růst hospodářství než ČR a neplní Kjótský protokol.

Česko požádalo Brusel o povolenky na zhruba 102 milionů tun emisí kysličníku uhličitého ročně, ale komise je ochotna souhlasit nejvýše s 86,8 milionu tun ročně. To je o 14,8 procenta méně, než ČR navrhovala. "Pakliže dojdeme k závěru, že tady byl uplatněn různý model na různé země, pak by to byl důvod pokračovat v debatě s EK," řekl Říman.

Případná žaloba na EK je pro Stranu zelených problémem, reagovala její první místopředsedkyně a ministryně školství Dana Kuchtová. Ta poukázala mimo jiné na to, že podle ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) postupovala EK vůči všem státům stejně a ČR obdržela o pět procent více povolenek, než její ekonomika spotřebuje. V roce 2005 využily české podniky povolenky na 82 milionů tun.

Prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl ale upozornil, že méně přidělených emisních povolenek může vést k odlivu investic z ČR. Negativní dopady rozhodování investorů se podle něho projeví až po roce 2012, kdy si to ale již nikdo do souvislosti s letoškem nedá. Systém emisních povolenek označil Míl za neprůhledný a upozornil, že se v něm vůbec nemluví o dopravě, jednom z největších znečišťovatelů.

Rozhodnutí EK v oblasti emisí je podle Římana povzbuzením úvah o vyšším využívání jaderné energie nejen v ČR, ale i po celé Evropě. Kuchtová to ale odmítla s tím, že pokud by tomu tak bylo, tak by EU nepodporovala zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, ale elektřiny z jádra. "Evropa jde jinudy, jinou cestou," uzavřela.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK