Poměr fúzí a akvizic k hrubému domácímu produktu celého světa činil 8,8 procenta. To je velmi blízko hodnotě 10,5 procenta, na kterou se poměr fúzí ke globálnímu HDP dostal těsně před splasknutím internetové horečky a pádem akciových trhů v roce 2000.
"Na prvních místech mezi podniky, které přispívají k růstu objemu fúzí a akvizic, zůstávají firmy soukromého kapitálu," řekl Gavin MacDonald z banky Morgan Stanley. MacDonald má na starosti evropské akvizice a tvrdí, že za úspěchem firem soukromého kapitálu stojí jejich stále větší finanční možnosti.
Fondy soukromého kapitálu podle MacDonalda nechybějí na žádné významné aukci a v poslední době šroubují hodnoty fúzí do závratných výšek. To ale neznamená, že by částky, které tyto fondy za firmy nabízejí, byly nereálné a do budoucna fondům přinesly jen problémy.
"Fondům soukromého kapitálu poskytují nové možnosti aktivističtí akcionáři, kteří neustále tlačí na to, aby se ve firmách uvolnila jejich skutečná hodnota. Zpravidla prostřednictvím rekapitalizace nebo širší restrukturalizace," vysvětluje ředitel divize evropských fúzí a akvizic v investiční bance Merrill Lynch Carlo Calabria.
Výrazně se zvýšil i finanční sponzoring při odkupech podniků. V prvním čtvrtletí pomoc finančních sponzorů činila 166,2 miliardy dolarů, což bylo ve srovnání s prvním čtvrtletím předchozího roku o 53 procent více. Podíl těchto obchodů na celkovém objemu fúzí a akvizic tak vzrostl na 15 procent z předchozích 11 procent před rokem.
K výstupu na rekord fúzím a akvizicím pomohla společnost soukromého kapitálu Kohlberg Kravis Roberts & Co (KKR). Ta koncem února nabídla kolem 45 miliard dolarů za elektrárenskou společnost TXU. Kontrakt byl největším svého druhu a jednou z největších akvizic vůbec. Pozorovatelé tvrdí, že do budoucna lze očekávat pokračování tohoto trendu, a tedy i stále objemnější akvizice.
"V tuto chvíli nevidíme nic, co by se mělo tomuto rozjetému vlaku postavit do cesty," řekl s nadsázkou šéf skupiny finančního sponzoringu v bance JPMorgan Chase & Co John Coyle.
Díky rekordnímu objemu fúzí a akvizic si na své přišly také investiční banky. Ty při podobných transakcích asistují a většinou plní roli poradce, v některých případech se ale do transakce samy finančně zapojí. Celkem si banky za poradenství ve čtvrtletí vydělaly 4,6 miliardy dolarů. Znamená to nicméně nepatrný pokles proti stejnému období loni.
K nejvýznamnějším transakcích v rámci fúzí a akvizic patří nabídka automobilky Porsche, která nabídla 96,8 miliardy dolarů za automobilku Volkswagen. Jde ale o velmi čerstvou transakci, která se nemusí realizovat kvůli strategii manažerů společnosti Porsche. Významným kontraktem je také převzetí farmaceutické součásti skupiny Akzo Nobel. Tu získá za zhruba 14,4 miliardy dolarů společnost Schering-Plough.
Z hlediska celkové hodnoty transakcí jich nejvíce zajistila investiční banka Goldman Sachs, i když z hlediska transakcí jí prvenství nepatřilo. Na druhém místě skončila Morgan Stanley, která je ale první podle počtu transakcí, u nichž asistovala. Třetí příčka patří další investiční bance JPMorgan Chase & Co.