Nyní je v Česku podle odhadů asi 800.000 bytů s regulovaným nájemným, z nichž asi 420.000 vlastní jednotlivci nebo firmy. Zbytek patří obcím.
"Přispívá k tomu fakt, že deregulace bude postupně zvyšovat regulované nájmy a že regulovaní nájemníci dostávají od majitelů nabídky na vystěhování z bytu s odstupným a následně si koupí pomocí hypotéky vlastní byt," řekl například realitní makléř Ondřej Bierhanzl.
Podle něho bude do budoucna největší zájem o byty v osobním vlastnictví, hlavně kvůli možnosti využití hypotéky. Byty v družstevním vlastnictví jsou sice o třetinu levnější, ale nelze je zatím financovat hypotékou.
Podle Jiřího Fajkuse z realitní kanceláře Real Spektrum Češi chtějí mít vlastnické bydlení, což je rozdíl proti západu, kde je až třetina bydlení nájemního. "Tohle svazuje mobilitu pracovních sil, protože lidé nejsou ochotni bydlet v podnájmech, ale preferují vlastnické bydlení," dodal.
K rozhýbání trhu s nemovitostmi může přispět podle Jakuba Koutka z agentury Aspen i refinancování a prodej domu s hypotékou, což je velmi časté ve vyspělých zemích a státech. Jde podle něj o alternativu nájemního bydlení, nájem je totiž většinou dražší.
Největší část bytového fondu tvoří v současné době v České republice podle Bierhanzla rodinné domy, a to 36 procent. Podíl bytů v osobním a družstevním vlastnictví je podle něho zhruba jedna ku jedné. Z celkového bytového fondu však tvoří byty v osobním či družstevním vlastnictví podle jeho názoru pouze 34 procent.
Podle něho však přesné aktuální statistiky, kolik lidí bydlí v regulovaném a tržním nájmu, nejsou dispozici. Poslední údaje o vlastnické struktuře bytů pochází z posledního Sčítání lidu, domů a bytů (SLDB) z roku 2001, kdy byty s regulovaným nájemným v obecním i soukromém vlastnictví tvořily 30 procent bytového fondu.
V roce 2001 bylo podle Dany Chlupové z Ústavu územního rozvoje zprivatizováno průměrně 46,1 procenta obecního bytového fondu. V roce 2003 to již bylo 57,4 procenta a v roce 2005 dokonce 67 procent. Aktuálně je podle Chlupové privatizováno zhruba něco pod 70 procent obecních bytů.
Podle posledního sčítání bytů v roce 2001 tvořily obecní byty zhruba 24 procenta z celkového bytového fondu, tedy zhruba 880.000 bytů. Byty s regulovaným nájemným ve vlastnictví soukromého majitele představovaly v roce 2001 šest procent bytového fondu (asi 215.000 bytů), družstevních bytů bylo v uvedeném roce 19 procent (zhruba 704.000 bytů). Vlastnické byty v bytových domech tvořily asi šest procent bytového fondu (230.000 bytů) a vlastnické byty v rodinných domech tvořily asi 40 procent bytového fondu (1,490.000 bytů). Trvale obydlených bytů v roce 2001 bylo 3,827.678.