Piráti v ČR nejčastěji šíří nelegální Windows, Office a antiviry

02.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. dubna (ČTK) - Nejčastěji šířeným nelegálním softwarem v Česku jsou operační systém Windows, kancelářský software a grafické a antivirové programy. Zatímco jejich běžná cena se může vyšplhat na několik desítek tisíc korun, podvodníci nabízejí nelegální kopie o 80 i více procent levněji. Vyplývá to z údajů protipirátské aliance BSA.

Cena nejvyšší krabicové verze nových Windows Vista Ultimate se v obchodech pohybuje kolem 13.800 Kč, cena softwaru pro úpravu fotografií a videa, jako je například Adobe Photoshop, se může ve verzi pro profesionály vyšplhat ke 33.000 Kč. Nelegální kopie těchto programů se prodávají v přepočtu od 1000 do 3000 korun.

V současnosti je mezi tuzemskými uživateli zhruba 40 procent instalací Windows nelegálních. U kancelářského balíku Office je podíl nelegálních instalací kolem 30 procent.

"Největší podíl těchto nelegálních kopií je v současné době nabízen prostřednictvím inzerce, dále na burzách a tržištích anebo jsou instalovány přímo u prodejce výpočetní techniky do PC zákazníka v momentě, kdy si pořizuje nový počítač," uvedla Markéta Kuklová ze společnosti Microsoft.

Typickým jevem podle mluvčího BSA Jana Hlaváče je, že mnoho uživatelů z řad domácností si pořizuje nelegální kopie profesionálního softwaru, tedy programů, které jsou vybavením a možnostmi určeny profesionálům, čemuž odpovídá i vyšší cena. Přitom výrobci softwaru nabízejí řadovým uživatelům zjednodušené, takzvané light verze, které jsou cenově dostupné.

Lidé, kteří se nechají zlákat nízkou cenou, podle BSA často zakoupený software neobdrží, a pokud zaplatí přes internet, piráti jim mohou vytunelovat bankovní účet. Pořízený software může i zavirovat počítač či odesílat osobní údaje uživatele.

V Česku se užívá zhruba 40 procent softwaru nelegálně. Doposud naměřená míra softwarového pirátství v Evropské unii dosáhla 36 procent. Hodnoty pro jednotlivé státy se pohybují od 64 procent v Řecku až po nejnižších 26 procent v Rakousku a Finsku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK