Evropská komise státní pomoc šetří už čtyři roky. Brusel sice usoudil, že většina pomoci už nemá účinnost po vstupu ČR do Evropské unie, ale stále mu vadí některé neomezené nároky, píše Týden.
Komisi se nelíbí, že společnost GE Capital International Holdings, která je vlastníkem GE Money Bank, má právo prodat ČNB všechny akcie banky. Tuto variantu může využít za výjimečné situace, například pokud by soudní spory ohrozily podnikání banky. Bruselským úředníkům se nelíbí ani některá ustanovení o odškodnění ze strany ČNB ve prospěch GE Money Bank. Jejich podobu mluvčí ČNB Pavlína Bolfová pro týdeník neupřesnila. Pokud by EK označila pomoc a záruky ČNB za nepovolené, GE Money Bank by hrozilo, že peníze bude muset vrátit státu.
GE Money Bank se vyšetřování Evropské komise obává, píše týdeník. "V průběhu jednání GE Money Bank požádala dozorčí radu (Agrobanky), aby nepodnikala žádné kroky směrem k Evropské komisi," řekl podle Týdne na valné hromadě šéf dozorčí rady Agrobanky Karel Tománek.
Záruky od ČNB ale umožňují GE Money Bank při jednáních se zástupci Agrobanky zaujímat tvrdý postoj a odmítat zaplatit kompenzace, píše Týden. "Požadavek na odškodnění byl ve výši 850 milionů až jedna miliardy korun," řekl podle týdeníku na valné hromadě Tománek. Výše úhrady byla odvozena z výsledků GE Money Bank za první půlrok činnosti banky po převzetí zdravé části Agrobanky. Podle Tománka tehdy banka vydělala kolem 900 milionů korun.
Podle usnesení valné hromady Agrobanky je prohlášení konkurzu na majetek banky nevyhnutelné. Agrobanka je podle dozorčí rady i likvidátora předlužená a při dalším oddalováním podání návrhu na konkurz hrozí likvidátorovi trestní postih. Zatím není jasné, zda bude do konkurzní podstaty Agrobanky zahrnuta i část GE Money Bank.