Podle obou stanic ale nebyly vytvořeny dostatečné podmínky pro jejich souhlas. Zejména stále není zákonem vyřešena otázka licencí, které by za tento souhlas měly Nova a Prima dostat navíc k jejich současné licenci.
"Pro učinění takovéhoto neodvolatelného závazku a navazujících kroků však bohužel v současné době chybí nezbytný právní rámec, který by upravoval konsekvence takovýchto úkonů, zejména pak otázku takzvaných kompenzačních licencí," sdělil mluvčí Primy Ladislav Pavlík.
Mluvčí Novy Veronika Šmítková sdělila, že Nova předložila Českému telekomunikačnímu úřadu, který plán přechodu vydal na konci roku, své připomínky a podmínky, za nichž by s plánem souhlasila. "Za naprosto zásadní (Nova) považuje, aby nedošlo ke zhoršení dostupnosti signálu televizního vysílání a aby diváci nebyli dotčeni zbytečnými náklady, které mohou vyplynout v souvislosti s chybným načasováním harmonogramu TPP a jeho nevhodně zvoleným postupem," uvedla Šmítková.
Podmínky Novy chránící podle Šmítkové jak zájmy diváků, tak i provozovatelů televizního vysílání, zahrnula televize do svých připomínek k TPP a předal je ČTÚ loni 30. listopadu. Ten však podle ní připomínky Novy v konečném znění plánu přechodu v naprosté většině odmítl a přijal pouze návrhy spočívající ve formálních úpravách textu TPP.
Nova také upozorňuje, že do současné doby nebyla vyřešena otázka kompenzace pro stávající provozovatele zemského analogového vysílání za omezení jejich práva využívat přidělené analogové kmitočty.
V poslední době také Česká televize projevila zájem spustit budování své sítě pro DVB-T, kterou by využívala společně s Českým rozhlasem, již letos a ne až kolem roku 2010. Podle Novy se tak změnila strategie ČT a nelze ji uskutečnit za podmínek stávajícího plánu přechodu.
Nastupující zemské digitální TV vysílání, které v následujících letech zcela nahradí současné analogové, přinese lidem až tři desítky volně šiřitelných programů oproti současným čtyřem celoplošným. Evropská komise doporučuje, aby členské země EU vypnuly poslední analogový vysílač do roku 2012, ČTÚ v plánu přechodu navrhuje termín 10. října 2010. První oblastí v ČR, v níž bude analogové TV vysílání vypnuto, se zhruba v polovině letošního roku stane Domažlicko.