Téměř 80 procentům z 313 zaměstnanců CzechInvestu se nelíbí způsob Hrudova odvolání a tito pracovníci dnes pohrozili odchodem z agentury. Podle internetového serveru iDnes.cz již podalo výpověď devět z deseti ředitelů divizí v CzechInvestu. Ke stejnému kroku se rozhodl také bývalý ředitel CzechInvestu Radomil Novák, který dosud působil jako zástupce agentury v Kalifornii.
"Toho já se absolutně neobávám. Nepředpokládám, že dá výpověď 250 zaměstnanců (CzechInvestu). Něco jiného je se podepsat na nějakou emotivní podpisovou listinu a něco jiného je požádat o rozvázání pracovního poměru," odpověděl dnes Říman na dotaz ČTK, zda se neobává, že by případné hromadné výpovědi pracovníků CzechInvestu mohly ohrozit fungování agentury. Římana tyto hrozby nechaly chladným. "Nicméně ten, kdo uvažuje způsobem, že CzechInvest je jejich vlastní podnik a oni rozhodují o tom, kdo ho bude řídit a kam ho bude vést, tak takovým lidem bych doporučil, aby na rozvázání pracovního poměru přistoupili," uvedl.
Říman dnes kritizoval pracovníky CzechInvestu, kteří kvůli pátečnímu odvolání Hrudy pohrozili výpovědí. "Trochu se obávám, že si pánové a dámy na CzechInvestu spletli organizační složku státu se samosprávným družstvem. Takhle se nemůže chovat ani profesionální manažer a ani profesionální úředník. Takto se chovají nějaká bratrstva, která jsou semknuta uvnitř sama sebe," řekl ČTK Říman.
Za odvolaného Hrudu se dnes postavila část zaměstnanců CzechInvestu. "My, vedení a zaměstnanci agentury CzechInvest, jsme hluboce znepokojeni odvoláním generálního ředitele Tomáše Hrudy a okolnostmi, za kterých proběhlo. Současně nesouhlasíme s důvody, kterými bylo toto rozhodnutí vysvětleno v médiích a na webových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Tato obvinění jsou nepravdivá, což lze snadno doložit," uvedlo dnes v prohlášení vedení a dalších zaměstnanci CzechInvestu.
Způsob odvolání podle nich zpochybňuje dosud výborné výsledky agentury CzechInvest jak při podpoře podnikání ze strukturálních fondů, tak v přílivu zahraničních investic. Tato situace může podle prohlášení negativně ovlivnit významné tuzemské i zahraniční investice a může být ohrožena příprava na čerpání peněz ze strukturálních fondů EU.
Říman ale na svém rozhodnutí trvá a dnes odpoledne uvedl do funkce nového generálního ředitele CzechInvestu Romana Čermáka, který dosud působil na Magistrátu města Brna.
Říman odvolal Hrudu z funkce minulý týden v pátek. "Důvodem byly závažné systémové a organizační nedostatky zjištěné ministerskou kontrolou, která byla v agentuře zahájena v tomto týdnu. První výsledky dokládají, že agentura CzechInvest postrádá účinný manažerský dohled," vysvětlil v pátek Hrudovo odvolání Bartovský. Ačkoli podle Bartovského je kontrola teprve na začátku, již nyní narazila na nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek. "Domníváme se, že v pěti zjištěných případech jednal CzechInvest v rozporu se zákonem," uvedl mluvčí.
Hruda ale se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. "Důvody mého odvolání, které udává ministerstvo průmyslu a obchodu, jsou účelové a nezakládají se na pravdě. Za svou prací a prací všech zaměstnanců CzechInvestu si stojím a naše výsledky považuji za výborné," sdělil v pátek Hruda. V pozadí jeho odvolání stojí podle jeho slov dlouhodobě nepříznivý vztah ministra k jeho osobě a CzechInvestu jako celku.
Podle ředitele sekce strukturálních fondů MPO Miroslava Elfmarka hned na začátku kontroly úřad také zjistil, že CzechInvest bez souhlasu ministerstva zvýšil počet svých pracovníků o dvojnásobek. Hruda tvrdí opak. "V případě navýšení počtu pracovníků agentury bez údajného vědomí ministerstva se jedná o evidentně nepravdivou informaci," řekl Hruda. Ministerstvo bylo podle něj o skutečném počtu pracovníků agentury pravidelně informováno, zvyšování počtu zaměstnanců se navíc musí vždy dít se souhlasem ministerstva. Navýšení počtu pracovníků prý bylo přirozeným důsledkem několikanásobného rozšíření agendy v souvislosti se zaváděním peněz ze strukturálních fondů EU.
Do budoucna se podoba CzechInvestu zřejmě změní, neboť jej ministr Říman plánuje spojit s agenturou CzechTrade, která má na starosti podporu exportu. Sloučení těchto institucí je součástí organizačních změn, které Říman a ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje ve svých 12 podřízených a příspěvkových organizacích. Změny by se měly podle úřadu promítnout i ve snížení počtu zaměstnanců. CzechInvest a CzechTrade zaměstnávají zhruba 270 lidí a mají několik desítek kanceláří v tuzemsku a řadě dalších zemí.