Digitální TV se asi kvůli ztrátě licencí obrátí k EK

03.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. dubna (ČTK) - Šest nových digitálních TV stanic zvažuje, že se kvůli ztrátě svých licencí pro nastupující digitální TV vysílání (označované DVB-T) a postupu českého státu při řešení této situace obrátí se stížností k Evropské komisi. Zároveň začne asociace připravovat právní kroky, které by prozkoumaly pozici svých členů v arbitrážních řízeních, které by případně zahraniční investoři nových TV vyvolali kvůli nedostatečné ochraně jejich investic.

Asociace dosud v souvislosti s budováním šesti nových stanic odhaduje výši dosud utrpěné ztráty na 1,4 miliardy korun. Novinářům to dnes řekli zástupci Asociace digitálních televizí, která těchto šest nových stanic sdružuje.

Licence získaly přesně před rokem od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání po rok a půl trvajícím výběrovém řízení celoformátové stanice TV Barrandov a Febio TV, stanice pro mladší diváky TV Pohoda, zpravodajsko-publicistická televize Z1, hudební Óčko a regionální zpravodajská stanice RTA. Vinou soudních sporů o ně ale v září přišly a dosud není jasné, kdy a zda vůbec se jim vrátí zpět.

"Členové asociace pověřili vedení asociace, aby pro případ, kdy současná situace nebude ze strany dotčených státních institucí urychleně řešena, připravilo podklady k podání stížnosti vůči postupu českého státu v kauze digitalizace u Evropské komise," uvedli členové asociace ve svém prohlášení.

Předseda asociace a zároveň ředitel stanice Óčko Jiří Balvín uvedl, že řešení zablokované situace, kdy se nové stanice nemohou dostat na trh a rozšířit tak současnou nabídku divákům, je změna zákonů, a to co nejdříve, tedy v řádu měsíců. "Je to diskriminace. Nemáme sebemenší možnost jak se na mediální trh dostat," uvedl Balvín s tím, že současná situace zvýhodňuje již existující televize.

Režisér Fero Fenič, zakladatel Febio TV, připomněl, že Nova při svém startu dostala v roce 1994 velmi kvalitní celostátní síť vysílačů. Zároveň zřejmě Nova a Prima obdrží jednu, dvě či možná až tři jakési kompenzační nové licence za to, že se vzdají svých analogových kmitočtů, aby se na nich mohly budovat sítě pro digitální TV.

"My od státu nechceme nic, jen rovnost podmínek pro podnikání. Ani korunu od státu, žádné bonusy," podotkl Fenič s tím, že stát dokonce ani nenařídil kabelovým operátorům, aby nové stanice povinně zařazovali do svých sítí, zatímco u Novy a Primy tuto povinnost kabeloví operátoři mají.

Po udělení licencí šesti novým stanicím se k soudu obrátilo šest neúspěšných žadatelů včetně Novy, Galaxie sport a Primy, kteří napadli způsob, jakým vysílací rada zdůvodnila to, že jim licence udělena nebyla. Soud na podzim projednal dvě žaloby ze šesti a u obou celý verdikt rady včetně udělení licencí zrušil. Následně se vyrojila vlna kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, které buď zpochybňovaly výroky soudu nebo se týkaly dalších, dosud neprojednaných čtyř žalob.

Současné analogové zemské TV vysílání, díky kterému lidé bezplatně a celoplošně přijímají ČT1, ČT2, Novu a Primu, bude v následujících několika letech zcela nahrazeno jeho kvalitnější digitální formou. Lidem to přinese až tři desítky programů včetně těch současných. Evropská komise doporučuje členům EU, aby byl poslední analogový vysílač vypnut nejpozději do roku 2012. Český telekomunikační úřad navrhuje, aby se v ČR tak stalo do 10. října 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK