...
Developerská skupina Finep se chystá urychlit expanzi doma i ve východní Evropě a připravuje nový způsob financování, uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters předseda představenstva Michal Kocián.
Finep v posledních letech těží z boomu na realitním trhu v Praze, jejž podporují rekordně nízké úrokové sazby, rychlý ekonomický růst a také nákupy nemovitostí cizinci.
Nyní firma připravuje větší akce - Kocián řekl, že letos Finep oznámí dva rozsáhlé projekty kombinovaného využití v Praze v řádu 10 až 15 miliard korun - a expanzi za hranice Prahy a Bratislavy, kde působí.
"Měli jsme pocit, že jsme trochu zaspali v zahraniční expanzi," řekl Kocián v rozhovoru zveřejněném v úterý.
"Analyzujeme příležitosti v Sofii, Bukurešti a Záhřebu."
Finep dosud k jednotlivým projektům vždy přizval soukromé nebo institucionální investory. Spolupracuje například s fondy České spořitelny a americkou firmou Heitman.
Velký projekt realizovaný s firmou Heitman v Praze vytvoří celkem 180.000 metrů čtverečních bytové plochy a 20.000 až 30.000 metrů čtverečních kancelářských prostor.
Finep nyní podle Kociána pracuje na takzvaném systémovém financování další expanze, které by mohlo být provedeno řadou možností od spolupráce s institucionálními partnery až po vstup společnosti na burzu.
"Na to jsme zvyklí (pracovat s individuálními investory) a řekněme, že nám přichází nabídky ze strany investorů, proto to je první varianta. Ale seriózní je zvážit výhody a nevýhody každého z těch modelů a pak se rozhodnout," řekl Kocián s tím, že rozhodnutí by mělo padnout ještě letos.
Realitní firmy jsou v Česku středem pozornosti poté, co na burzu úspěšně vstoupily Orco a ECM . Akcie společnosti Orco za uplynulý rok vystoupaly o 40 procent.
Kocián řekl, že Finep také zkoumá možnost, že část svých aktiv vloží do fondu místo jejich přímého prodeje.
"Uvažujeme i o alternativě, že bychom vytvořili bytový fond, který by získal větší objem bytových jednotek v různých projektech a ten by pronajímal," řekl Kocián.
"Do něho by mohli vstoupit i finanční partneři na straně jedné a na druhé straně by mohl nakupovat byty i v jiných projektech."
PRAŽSKÝ TRH
Na domácím trhu v Praze podle Kociána stále zůstává deficit v rozsahu 30.000 až 40.000 bytů, přičemž nabídka se zřejmě bude stabilizovat okolo 6000 až 7000 nových bytů ročně.
Ceny letos prodávaných bytů vzrostou až o 15 procent, což je však částečně vyvoláno vlnou poptávky v obavách z možného zvýšení DPH, která umožnila dodavatelským firmám vyhnat vzhůru ceny stavebních prací.
Do budoucna Kocián předpokládá pomalejší růst cen. Dodal však, že Prahu ještě čeká dlouhá cesta, než dožene například relativně srovnatelný Mnichov, kde jsou ceny bytů stále zhruba dvaapůlkrát vyšší.
Konzultační firma Institut regionálních informací (IRI) uvedla, že ceny bytů v Praze loni vyskočily o 22 procent, a pro letošní rok předpověděla jejich další růst.
Průměrný starší byt o rozloze 68 metrů čtverečních podle IRI stál loni 2,3 milionu korun, zatímco nový vyšel na 3,29 milionu.
Kocián uvedl, že zhruba 40 procent kupců se nastěhuje okamžitě, zatímco dalších 30 procent se chystá přistěhovat až po letech a zatím byty pronajímá. Zbylé byty jsou nakupovány čistě pro spekulativní účely, mnohé pro zájemce z Velké Británie.
"Pro ně ten byt v Praze stojí tolik jako garáž v Londýně, takže proč by si nekoupili takhle levný byt s hypotékou?" řekl.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]