Zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent je součástí navržené reformy veřejných financí, kterou schválila vláda Mirka Topolánka. Reforma musí ještě projít parlamentem a musí ji podepsat prezident. Státní pokladna by díky zvýšení DPH získala asi o 1,1 miliardy korun více.
Odběratelé dálkového tepla mohou v peněženkách pocítit i další navrhované změny. To by podle sdružení mohlo vést k částečnému odklonu od tohoto druhu vytápění, nekontrolovatelnému topení v domácích kamnech a tím ke znečišťování ovzduší. "Bojím se situace, kterou známe z některých míst v zimním období, kde bývá nedýchatelno," řekl místopředseda výkonné rady sdružení Tomáš Drápela.
Připravovaná ekologická daňová reforma by mohla od ledna příštího roku v průměru zdražit náklady domácností o dalších nejméně 675 Kč ročně v případě využívání dálkového tepla vyrobeného z uhlí a o asi 450 korun u tepla z plynových zdrojů. Další zvýšené náklady mohou vzniknout kvůli nedostatku emisních povolenek nebo plánu zpřísnit limit sirnatosti uhlí.
Česko má na sníženou sazbu DPH u dálkového tepla vyjednanou v EU trvalou výjimku. Pokud by výjimka neplatila a byla by základní 19procentní sazba DPH, stouply by průměrné náklady domácnosti o přibližně 2500 korun ročně.
Ve všech výpočtech sdružení podle mluvčího Pavla Kaufmanna počítalo s průměrnou cenou tepla 400 korun za gigajoul (GJ) a roční spotřebou domácností 45 GJ za vytápění a ohřev vody. Spotřeba domácností kolísá asi od 260 GJ do 550 GJ.