Termín pro podání přihlášek do výběrového řízení končí 16. dubna. První kolo volby by ČT chtěla uzavřít do 2. května, postupující do druhého kola potom výběrová komise pozve k pohovorům. "Předpokládáme, že výsledky - pokud se nestane nic mimořádného - by měly být vyhlášeny 17. května," uvedl Janeček.
Jednou z podmínek, které musejí zájemci o tento post ve vedení ČT splňovat, je podle internetových stránek ČT praxe alespoň deset let v řídicích funkcích v televizi či v rádiích nebo u firem, které se zabývají výrobou audiovizuálních děl.
Janeček také u zájemců požaduje vysokoškolské vzdělání, dobrou znalost televizní a filmové problematiky, všestrannou orientaci v oboru a trestní bezúhonnost.
Člen rady Jiří Voráč přítomným řekl, že požadovaná desetiletá praxe v řídicích funkcích je podle něj nadstandardní a omezuje výběr nového šéfa programu z řad mladší generace manažerů. "Je otázka, zda tak dlouhá praxe může být předností. Nová generace manažerů, často se vzděláním ze zahraničí, tuto podmínku asi nesplní. Tuto podmínku by navíc nesplnil ani sám generální ředitel," poznamenal Voráč.
Janeček však podle svých slov chce získat co nejlepšího manažera, a letité zkušenosti jsou tak nutné. "Takto významnou funkci by měl zastávat člověk s větší či lépe velkou zkušeností. Svým způsobem to zužuje potenciální okruh uchazečů, ale nechci riskovat a chci vybrat nejlepšího," uvedl Janeček.
Kdo bude ve výběrové komisi, Janeček dnes členům řady neřekl. "Nebudu ta jména říkat, z jednoduchého důvodu - nechci členy vystavovat jakémukoliv tlaku," uvedl šéf ČT s tím, že jména budou známa v okamžiku, kdy komise poprvé zasedne.
Lambert byl přeřazen z funkce šéfa programu na nižší pozici finančního ředitele v souvislosti s tím, že byl v Lidových milicích; tři a půl roku proto neodevzdal čestné prohlášení. Tím byl porušován zákon, na což Rada ČT také před měsícem Janečka upozornila.
Od začátku roku platí nový zákoník práce, který omezil počet jmenovaných funkcí. Podle některých právních názorů se tak nyní již lustrační zákon na Lamberta nevztahuje. ČT proto podala určovací žalobu k soudu, který by měl určit, zda může nebo nemůže Lambert svou současnou funkci v ČT vykonávat.
Podle některých názorů měla Rada ČT Janečka za tři a půlleté porušování zákona odvolat. Rada s odkazem na zákon o ČT říká, že tak učinit nemohla, pokud jej v posledních 12 měsících písemně neupozornila na pochybení vyjmenované v zákoně.
Jiní, například odbory ČT a profesní sdružení Filmový a televizní svaz, vyzvali Janečka a Lamberta kvůli celé kauze k rezignaci. Filmová rada pak dopisem vyzvala poslance, aby odvolali radu, neboť podle filmařů rada postupovala málo razantně; to ale rada odmítá.