...
Slovensko se stane vodítkem pro další regionální uchazeče s posilujícími měnami, řekl Oldřich Dědek, nový národní koordinátor zavedení eura v Česku.
Dědek, který nastoupil do funkce minulý týden, uvedl v rozhovoru pro Reuters, že Česko by mohlo používat rok 2012 jako "kotvící" datum vstupu do eurozóny za podmínky, že fiskální politika bude v pořádku. Jeho názor je v souladu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.
Rychle rostoucí středoevropské ekonomiky však podle Dědka potřebují dostatečný prostor pro posílení měny během povinného dvouletého období v předvstupním mechanismu ERM-2, testujícím stabilitu kursového režimu.
"Klíčové bude, a to bude i zásadní impuls pro tvorbu mého názoru, jak se Evropská komise postaví k případu Slovenska," řekl Dědek, který byl do roku 2005 viceguvernérem České národní banky.
Podle jeho slov bude slovenská žádost o přijetí eura první opravdovou "zatěžkávací zkouškou" oficiálního pohledu Unie na rychlou apreciaci měn ve střední Evropě.
"Slovensko je první (zemí), která tuto konstelaci ekonomických fundamentů nabízí v posouzení Evropské komisi, a to hodnocení bude klíčové pro ostatní ekonomiky z regionu včetně té české," uvedl Dědek.
Česko, a pravděpodobně i Polsko a Maďarsko, bude pozorně sledovat, zda představitelé EU vyhodnotí, že Bratislava plní test stability měny před vstupem do eurozóny i přes prudké zhodnocování národní měny, řekl Dědek.
Jeho komentáře tak podtrhávají obavy mnoha českých, slovenských, ale i polských politiků, že přirozené posilování jejich měn může porušit vstupní test, pokud nebude povoleno jejich odchýlení od centrální parity ERM-2.
Povinné minimálně dvouleté členství v přípravném kursovém režimu ERM-2 je jen jednou z podmínek pro přijetí eura vedle zdravých veřejných financí, nízké inflace i dlouhodobých úrokových sazeb.
Silně rostoucí slovenská ekonomika vyhnala korunu na rekordní úroveň proti euru poté, co Slovensko jako první z regionu vstoupilo do ERM-2 koncem roku 2005 s cílem přijmout euro od roku 2009.
V polovině března musela země reagovat na prudké posílení měny revalvací centrální parity o 8,5 procenta. Pásmo ERM-2 umožňuje měnám vzdálit se od centrální parity až o 15 procent na obě strany.
"ASYMETRICKÝ CHARAKTER"
Dědek uvedl, že maastrichtská kritéria výslovně zakazují jednostrannou devalvaci, ale z jeho pohledu kandidátům nic nebrání revalvovat centrální paritu, pokud se jejich měny přiblíží apreciačnímu limitu kursového rozpětí v ERM-2.
"Velice by mne zklamalo, pokud by asymetrický charakter kursového kritéria nebyl zohledněn," řekl.
Jak poznamenal, společným znakem ekonomické transformace středoevropských zemí je rychlé dohánění bohatších členských zemí eurozóny, což podněcuje zpevňování národních měn.
Kladné hodnocení posilování měn od představitelů EU může také pomoci rozptýlit obavy, že zavěšení kursu v mechanismu ERM-2 by mohlo být neslučitelné s režimy inflačního cílení regionálních centrálních bank.
"Pokud by inflace a fiskál byly v pořádku a jediným důvodem k odmítnutí kandidátské země byla revalvace parity, pak bych se asi připojil k hlasům, že jsou maastrichtská kritéria překonaná a je v nich systémová překážka pro připojení nových členských zemí," řekl Dědek.
Nejistotu tvůrců ekonomických politik ve střední Evropě živí minulá praxe, kdy EU používala úzké pásmo plus/minus 2,25 procenta od centrální parity pro hodnocení kursového kritéria.
Někteří činitelé EU již však naznačili, že posilování kursu kvůli fundamentálním faktorům, jako je ekonomická konvergence, může být vyhodnoceno jako vyhovující.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]