ČSSD: Reforma zvýší inflaci, sazby a zkomplikuje podnikání

04.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. dubna (ČTK) - Reforma veřejných financí, kterou připravila vláda Mirka Topolánka, povede ke zvýšení inflace na 3,5 procenta, způsobí růst úrokových sazeb, a tím i zdražení úvěrů a hypoték. To následně bude mít dopad na podnikání, a v souvislosti s růstem nižší sazby DPH z pěti na devět procent, i na zájem lidí o nové bydlení. Na tiskové konferenci to uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Vláda i odhady některých ekonomů počítají s růstem inflace kvůli reformě ke třem procentům.

V rámci reformy daní, kde vláda navrhuje rovnou 15procentní daň z příjmu, dojde podle něj pouze k přesunu peněz od nižší a střední třídy k nejbohatším. "Jsme připraveni na reformy, ale ne na sociální experimenty," kritizoval vládní reformu.

Sociálním demokratům se rovněž nelíbí, že plánované změny by měly zrušit daňovou progresi, tedy stav, kdy lidé s vyššími příjmy platí na daních poměrně více než lidé s nižšími příjmy. To ovšem odmítá ministr financí Miroslav Kalousek, podle jehož vyjádření při úterní prezentaci reformy daňová progrese zůstane zachována a pouze se sníží.

"Celá reforma má rovněž protipopulační charakter," uvedl dnes Paroubek. Důvodem je podle něj redukce přídavků na děti, porodného i rodičovského příspěvku. Půjde nejméně o sedm miliard korun, o které budou připraveny rodiny s dětmi, dodal. Podle vládních představitelů ovšem snížení přídavků bude kompenzováno daňovými změnami, na kterých podle vlády vydělají všichni občané.

"Současná reforma není daňovou reformou, ale zdaňovací reformou," uvedl místopředseda ČSSD a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že daně se nesnižují a mění se jen forma zdanění. Vláda získá v následujících třech letech na zvýšení snížené sazby DPH 80 miliard korun, ale fyzické osoby změnou daní získají 68 miliard korun. Podle něj tak nejde o snížení daní, protože neklesnou daňové výnosy státu.

Vláda představila svoji reformu veřejných financí v úterý. Den předtím ji jednomyslně schválila na svém večerním zasedání. Podle návrhů by od příštího roku měla být jednotná daň z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent. Zvýšena by měla být pětiprocentní DPH na devět procent, což by zdražilo potraviny, služby, nové byty či dopravu. Navržený balík zákonů, který má ambice zastavit zadlužování státu, počítá rovněž se snížením porodného a nemocenské a mnoha dalšími změnami v sociální politice státu. Vládní reformu však ještě musí schválit Poslanecká sněmovna a zatím není jisté, zda vládní koalice bude mít k jejímu prosazení dost hlasů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK