"ČOI celkově zaměstnává zhruba 505 lidí, z toho ústřední inspektorát má nyní 96 pracovníků, na které dosud připadalo sedm ředitelů a 18 vedoucích oddělení. To byl hodně přebujelý administrativní aparát, který jsem se rozhodla zredukovat. Na pracovníky ústředního inspektorátu budou zároveň kladeny vyšší nároky," řekla ČTK Příhodová. Ústřední inspektorát, který nevykonává kontrolní činnost a má na starost například právní záležitosti, má ode dneška jednoho ředitele, dva náměstky a šest vedoucích oddělení.
Organizační změna podle Příhodové bude mít v následujících dvou až třech měsících za následek také snížení počtu administrativních pracovníků ústředního inspektorátu. "Můj odhad je, že by na ústředním inspektorátu mělo pracovat místo nynějších 96 maximálně 70 lidí. ČOI má ale celkem 505 lidí, takže se nebude jednat o žádné hromadné propouštění. O snížení počtu inspektorů v žádném případě neuvažuji, právě naopak," uvedla Příhodová.
Dodala, že pokud to bude možné, tak přebytečným zaměstnancům ústředního inspektorátu bude nabídnuta práce na oblastních pracovištích ČOI. "Rozhodnutí ale nechám na ředitelích oblastních inspektorátů, kteří ví nejlépe, zda potřebují další pracovníky," podotkla Příhodová.
Příhodová v úterý nahradila ve funkci ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného, který inspekci řídil tři roky. MPO jeho odvolání zdůvodnilo právě nízkou efektivitou práce ústředního inspektorátu ČOI v Praze. "Kontroly jsou vykonávány nahodile a bez jasně stanovených priorit," uvedl v úterý náměstek MPO Luboš Vaněk. ČOI pod vedením Pěkného se navíc podle Vaňka neochotně zapojovala do projektu snižování administrativní zátěže drobných živnostníků a malých podnikatelů.
Pěkný ale se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. "Jsem přesvědčen o tom, že jsem svoji práci dělal dobře. Pokud se půjde cestou, kterou chce pan ministr, tak to ohrozí ochranu spotřebitele a dojde k zaplevelení ČR nebezpečnými výrobky. Spotřebitel se stane rukojmím nekale podnikajících lidí," řekl ČTK Pěkný, který zatím není rozhodnut, zda bude v ČOI nadále pracovat. "Bylo to (odvolání) pro mě nečekané vyústění mé činnosti v ČOI. Nechám si nějaký čas na rozmyšlení, a poté se rozhodnu s chladnou hlavou," podotkl.
Změna ve vedení ČOI je již druhým odvoláním ředitele státní instituce v působnosti ministerstva průmyslu. V pátek 30. března Říman odvolal z funkce generálního ředitele agentury na podporu podnikání a investic CzechInvest Tomáše Hrudu. Na protest proti Hrudovu odvolání podalo výpověď zhruba 60 pracovníků CzechInvestu včetně všech deseti členů vedení agentury. V ČOI zatím kvůli organizačním změnám žádné výpovědi nepadly.
V loňském roce ČOI provedla 55.547 kontrol a na porušení zákonů přišla v 19.102 případech (34,4 procenta). Podíl prohřešků na počtu kontrol byl loni zhruba stejný jako v roce 2005, kdy se zvýšil na 34,3 procenta z 29,4 procenta v roce 2004. V předchozích letech tento ukazatel naopak mírně klesal.