Reforma: Firmy mají dostávat méně na zaměstnávání postižených

04.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. dubna (ČTK) - Firmy by v budoucnu měly nejspíš dostávat nižší příspěvky na zaměstnávání postižených. Na těžce handicapovaného pracovníka by podnikům, v nichž je víc než polovina zaměstnanců s postižením, měl stát měsíčně místo nynějších zhruba 13.000 dávat 5900 korun. Na jinak handicapovaného by pak místo dosavadních asi 6500 korun zaměstnavateli připadlo 4900 korun. Počítá s tím návrh reforem, které představila vláda.

Na konci února evidovaly úřady práce 72.300 postižených zájemců o místo. Tvořili tak téměř 16 procent nezaměstnaných. Proti konci loňského roku se počet handicapovaných bez práce o tisícovku zvýšil. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení plný a částečný invalidní důchod na konci roku 2005 pobíralo zhruba 515.000 lidí.

Národní rada osob se zdravotním postižením se k návrhům reformy zatím nevyjádřila. Její předseda Václav Krása dnes ČTK řekl, že se s nimi musí nejdřív podrobně seznámit. O úpravách chce jednat s ministrem práce Petrem Nečasem (ODS). Jaký dopad na zaměstnanost postižených by mohlo snížení příspěvků mít, nechtěl Krása komentovat.

Podle návrhu sociálních reforem by v budoucnu již neměl být možný ani souběh příspěvku na podporu zaměstnávání postižených s příspěvkem na provoz chráněné dílny a s dalšími penězi na podporu zaměstnanosti. Pokud by vláda navrhované úpravy prosadila, měla by v příštím roce v rozpočtu ušetřit 811 milionů korun. V roce 2009 by úspora činila 1,09 miliardy a v roce 2010 pak 1,37 miliardy korun, vyplývá z návrhu.

Podle zákona o zaměstnanosti mohou nyní firmy, které mají přes polovinu postižených pracovníků, dostat na těžce handicapovaného měsíčně 0,66 násobek průměrné hrubé mzdy, letos tedy asi 13.000 korun. V příštím roce by se podle nynější právní úpravy měla tato částka zvýšit, protože průměrný příjem roste. Na zaměstnávání jinak postiženého stát dává 0,33 násobek průměrné mzdy - asi 6500 korun.

Zda by se měly snížit i další příspěvky, není z návrhů zřejmé. Podniky nyní mohou získat od úřadů práce i peníze na vytvoření chráněného místa. Pro postiženého je to až osminásobek průměrné mzdy, tedy asi 158.000 korun. Na post pro těžce handicapovaného to může být až dvanáctinásobek průměrné mzdy, tedy asi 235.600 korun. Chráněná dílna, která musí zaměstnávat nejméně 60 procent postižených, dostává na každé místo pro handicapovaného osminásobek a pro těžce handicapovaného dvanáctinásobek průměrné mzdy.

Ve firmách s více než 25 zaměstnanci musí postižení tvořit nejméně čtyři procenta pracovníků. Pokud podnik handicapované nezaměstnává, musí od nich nakoupit výrobky nebo do státního rozpočtu za každého nepřijatého pracovníka odvádět 2,5 průměrné hrubé mzdy. Letos je to přes 49.000 korun. Za zaměstnávání postižených mají malé i velké instituce a firmy ale také výrazné slevy na daních.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK