EU přestane zatěžovat clem zboží z Afriky a dalších chudých zemí

04.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 4. dubna (ČTK) - Evropská unie dnes nabídla, že zruší prakticky všechna zbývající cla na dovoz zboží z Afriky, Karibiku a Tichomoří, tedy ze zemí označovaných anglickou zkratkou ACP. Jde převážně o bývalé kolonie evropských zemí, celkem asi o 70 zemí, a pokud návrh vstoupí v platnost, do unie se bude zboží z těchto států dovážet bez cla od příštího roku.

Evropská komise uvedla, že nabídka se týká veškerého zboží, tedy včetně zemědělských produktů jako je hovězí maso, mléčné výrobky, obiloviny a ovoce se zeleninou. Dohoda o zrušení cel by prý mohla vstoupit v platnost na základě smluv o ekonomickém partnerství, jejichž znění unie vyjednává s šesti oblastmi v Africe, Karibiku a Tichomoří.

Unie nicméně navrhuje přechodné období u dvou nejdůležitějších komodit, a to rýže a cukru. Komisař EU pro obchod Peter Mandelson uvedl, že cla by dál zůstala v platnosti v případě Jihoafrické republiky.

"Obchod a rozvoj znamená pro chudé země mnohem víc, než jen přístup na evropský trh. Když ale všem zemím v Africe, Karibiku a Tichomoří odstraníme všechna zbývající cla a poplatky, vytvoříme těmto ekonomikám ty nejlepší možnosti," řekl Mandelson, kterého citovala agentura AP.

Zrušením všech cel a dovozních poplatků získají země skupiny ACP stejný a plný přístup na trh Evropské unie. Navíc prý podle komisaře budou mít důvod vytvářet regionální trhy. Od zemí, kterým chce unie takto vyjít vstříc, prý Brusel nebude žádat stejné opatření.

Evropská unie nyní vyjednává podmínky uzavření šesti regionálních smluv se zeměmi v karibské oblasti, západní, východní, jižní a střední Africe, a v tichomořské oblasti. Nové smlouvy mají nahradit obchodní zákony, které EU před desítkami let uzavřela se zhruba 70 chudými zeměmi. Ty většinou plnily roli dodavatelů zemědělských plodin na evropský trh.

Cílem nových obchodních vztahů je začlenit chudé země do světového obchodu a diverzifikovat v nich obchodní aktivity. Země skupiny ACP měly v posledních více než 30 letech prioritní vstup na evropský trh, i po takové době ale vyvážejí jen malé množství základních komodit. Cena většiny z nich má navíc dlouhodobě klesající trend, upozorňuje Mandelson.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK