...ostražití ohledně domácích inflačních tlaků.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj ve svém ekonomickém průzkumu Slovenska dále uvedla, že fiskální politika vlády musí být i po přijetí eura obezřetná, aby předešla scénáři "vzestupu a pádu".
Slovensko se v případě úspěchu stane druhou postkomunistickou zemí v Evropské unii, která přijme euro. Letos do eurozóny vstoupilo Slovinsko.
"Slovensko je na cestě ke splnění kritérií pro přijetí eura v roce 2009," uvedla OECD.
"Činitelé budou muset zůstat ostražití, aby udrželi domácí inflační tlaky pod kontrolou vzhledem k tomu, že ekonomika má v roce 2007 podle odhadů pracovat nad svým potenciálem a podmínky na pracovním trhu se rychle utáhly."
Zpráva dále uvádí, že hlavním rizikem pro splnění maastrichtského inflačního kritéria by byl další velký nárůst světových cen energií, neboť ty mají na slovenskou inflaci harmonizovanou podle kritérií EU mnohem větší dopad než v ostatních zemích bloku.
Slovensko se loni s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 8,3 procenta zařadilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa.
OECD nyní stejně jako v předchozí prognóze z 28.listopadu očekává, že slovenská ekonomika bude letos expandovat o 8,0 procenta. Slovenská centrální banka (NBS) předpokládá pro letošní rok růst HDP o 8,6 procenta.
Slovenská meziroční inflace harmonizovaná podle kritérií EU (HICP) v únoru zpomalila na rekordně nízkých 2,0 procenta, když odezněl dopad loňského růstu cen energií. Analytici oslovení Reuters očekávají, že růst spotřebitelských cen v březnu nepatrně zrychlí na 2,1 procenta.
"Inflace bude během let 2007 až 2008 zřejmě poněkud klesat, což by odpovídalo průměrné roční míře inflace od dubna 2007 do března 2008 pod maastrichtskou referenční mírou, kterou úřady odhadují na 2,9 procenta," uvedla OECD.
OECD také uvedla, že Slovensko by se po vstupu do eurozóny mohlo těšit dočasnému ekonomickému rozmachu, ale ztráta konkurenceschopnosti by za nějakou dobu zpomalila růst ekonomiky pod její potenciál.
"Takové vyrovnávací období by mohlo být bolestivé. Bylo by moudré umožnit plné fungování automatických stabilizátorů," uvedla OECD.
"Bude-li se přesto zdát, že se ekonomika přehřívá, bude třeba (oproti plánu) ještě silnější proticyklické fiskální politiky."
Generální tajemník OECD Ángel Gurría na středeční tiskové konferenci v Bratislavě řekl, že si Slovensko může vzít příklad ze Španělska, kde vláda držela výdaje na uzdě, a přispěla tak k udržitelné ekonomické expanzi.
OECD dále uvedla, že březnová revalvace centrální parity koruny ve směnném mechanismu ERM-2 byla "dobře podložená a včasná" a pomůže udržet makroekonomickou stabilitu.
Dodala však, že zhodnocování koruny možná v poslední době předběhlo fundamentální faktory založené na odhadech NBS pro rovnovážné míry reálného zhodnocení devizového kursu, ačkoli okolo rovnovážných hodnot panuje značná nejistota.
Slovenská koruna po březnové revalvaci parity vyskočila na historické maximum 32,710 za euro , a podnítila tak centrální banku k rozsáhlé intervenci na trhu. Minulý týden NBS snížila hlavní sazbu o 25 bazických bodů a ve středu intervenovala proti silné koruně znovu.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]