Když před 30 lety vznikal standard pro vytváření uživatelských adres, nikoho podle Cerfa nenapadlo, že by jeho 32bitový základ někdy mohl přestat stačit. Představuje totiž 4,3 miliardy různých adres. Počet uživatelů internetu se však jen za posledních deset let dramaticky zvýšil ze zhruba 50 milionů na současných téměř 1,1 miliardy.
Sdružení ICANN, které se zabývá správou internetu, by proto podle Cerfa mělo přijmout nový standard, který by vycházel ze 128bitové adresy. "Pak by mohl mít svou adresu každý elektron ve vesmíru," uvedl.
Překážku rozvoje internetu by podle něj mohla znamenat současná úroveň rychlosti širokopásmového připojení. Ta nyní stačí například pro stahování filmů, ale vzhledem k asymetričnosti, tedy vyšší rychlosti pro stahování a výrazně nižší rychlosti pro odesílání dat, může být problémem například pro videokonference.
Internet čeká rozvoj především díky mobilním zařízením, bude se však objevovat i v běžných zařízeních, jako jsou domácí spotřebiče či kancelářské přístroje. Lidé tak budou moci například řídit domácnost na dálku. V mediálním průmyslu však podle Cerfa šíření filmů a hudby v digitální podobě naráží na nynější autorské zákony, což by měla vyřešit zcela nová legislativa. Například společnost Google byla v minulosti za porušování autorských práv opakovaně soudně napadána.
Od nového tisíciletí je internet přítomný i v kosmu, kde se však ukazuje jako nevýhoda jeho standardizace na nízké rychlosti, maximálně do rychlosti světla. V budoucnu by měly kosmické stanice mezi sebou sdílet informace a vytvářet tak například podporu při letech na ostatní planety sluneční soustavy.
Vinton Cerf (1943) je znám především jako spolutvůrce rodiny protokolů TCP/IP, které se staly základem architektury internetu a používají se dodnes. Od roku 2000 je předsedou světového doménového správce ICANN a od roku 2005 působí jako viceprezident společnosti Google.