VERZE 2-Ševčovic z NBS říká, že intervence byla účinná

05.04.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další citáty, komentář analytika, souvislosti)...

...

Středeční intervence slovenské centrální banky (NBS) proti růstu koruny byla účinná, řekl ve čtvrtek agentuře Reuters člen bankovní rady NBS Peter Ševčovic.

Ševčovic také řekl, že NBS souhlasí s OECD, že ceny energií patří mezi hlavní rizika splnění inflačního kritéria EU pro plánované přijetí eura na Slovensku v roce 2009, ačkoli nedávného nárůstu cen ropy se banka neobává.

"Intervence byla určitě účinná, protože směnný kurs mírně oslabil," řekl Ševčovic v kuloárech konference o přijetí eura a prezentace zprávy OECD o slovenské ekonomice a dodal, že bude-li třeba, je banka připravena opět jednat.

"Každá intervence je účinná, protože nikdy nevíte, zda by kurs nespadl na 32,0 (za euro), kdybychom byli neintervenovali."

Podle bratislavských dealerů začala banka ve středu ráno prodávat koruny na devizovém trhu, když se měna obchodovala okolo 33,100 za euro, nejsilnější úrovni od 20.března, kdy NBS intervenovala naposledy.

Banka intervenci potvrdila a zdůvodnila ji zvýšenou volatilitou koruny a "neopodstatněnými" pohyby v minulých dnech.

Banka nicméně o intervenci, jež oslabila korunu až na 33,700 za euro, neuvedla žádné podrobnosti. Ve čtvrtek v 16:55 měna stála na 33,415 za euro .

"Intervence byla správná, protože zpevňování koruny v posledních týdnech a v několika posledních dnech bylo příliš rychlé ve srovnání s ekonomickým vývojem," řekl Ševčovic.

"Centrální banka bude (vývoj na devizovém trhu) nadále monitorovat, vyhodnocovat a reagovat (na něj)," dodal.

Národní banka Slovenska opakovaně zdůrazňuje, že by se kurs koruny měl pohybovat okolo nové centrální parity v ERM-2 na 35,4424 za euro, která je podle názoru NBS nastavena poblíž rovnovážné úrovně opodstatněné ekonomickými fundamenty.

"Skutečnost, že se hráči na trhu zjevně zdráhají tlačit kurs eura ke koruně níž, dnes brání tomuto páru v dalším pohybu jižním směrem," řekl analytik Piotr Matys ze společnosti 4Cast.

"Očekáváme však, že příští týden se koruna dále zotaví na základě domácích údajů a pozitivního sentimentu v regionu, což znamená, že NBS bude nucena intervenovat znovu, až kurs klesne na úroveň okolo 33,10," řekl.

Silná koruna ovšem centrální bance napomáhá v boji proti inflaci a utahuje měnové podmínky. NBS tak na konci března mohla snížit hlavní dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 4,50 procenta.

Ševčovic dále řekl, že inflační rizika pramenící z vysokých cen ropy se snižují s proměnou spotřeby.

"Stále je to jedno z nejvážnějších rizik. Ale když se podíváte o jeden nebo dva roky zpět, měla energie ve spotřebním koši váhu 22 až 25 procent, zatímco ... dnes je to jen 17 procent," řekl centrální bankéř.

"Pokud bude průměrná cena ropy okolo 75 dolarů za barel ... stále splníme všechno bez problémů s inflací na 1,8 procenta a toto nám nedělá starosti," řekl Ševčovic.

NBS předpokládá, že inflace měřená podle kritérií EU ke konci letošního roku zpomalí na 1,5 procenta za předpokladu, že průměrná cena ropy bude činit 65 dolaru za barel, řekl Ševčovic. V únoru zpomalila slovenská meziroční inflace spotřebitelských cen na rekordní minimum 2,0 procenta.

Banka představí svou aktuální ekonomickou prognózu 27.dubna.

[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK