...
Přední světoví klimatologové v pátek varovali, že globální oteplování způsobí rychlejší a rozsáhlejší škody, než se dříve předpokládalo. Ty budou přitom sahat od hladomorů v Africe a Asii přes vyhynutí mnoha biologických druhů až po stoupání hladin oceánů.
Zástupci více než stovky zemí zastoupených v panelu OSN se na konečném znění 21stránkové hodnotící zprávy o změnách klimatu dohodli po sporech, které trvaly celou noc. Někteří vědci vytýkali vládním delegátům, že jejich nálezy bagatelizují.
"Zprávu máme schválenou," řekl novinářům po jednání v Bruselu Rajendra Pachauri, předseda Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).
Zpráva IPCC, hlavního světového orgánu pro klimatické změny, jenž shromažďuje na 2500 vědců, bude v příštích letech vodítkem pro utváření politiky v otázkách, jako je například prodloužení Kjótského protokolu za rok 2012.
"Konflikt je silné slovo, výstižnější je napětí," řekl agentuře Reuters Gary Yohe, jeden z hlavních autorů zprávy, o náladě, jež panovala při maratonu jednání.
Yohe řekl, že nejvíce námitek proti dokumentu, který deklaruje, že změnami klimatu nejvíce utrpí chudé oblasti světa, v noci vznášely Čína, Rusko a Saúdská Arábie. Podle jiných účastníků jednání některé pasáže zmírnily také Spojené státy.
Někteří vědci například protestovali, když se Čína snažila z textu vypustit formulaci, že panuje "velmi pevné přesvědčení", že změny klimatu již ovlivňují "mnoho přírodních systémů na všech kontinentech a v některých oceánech".
Čína po Spojených státech produkuje nejvíce skleníkových plynů na planetě.
Delegáti Spojených států zase odmítli navrhovanou formulaci, že části Severní Ameriky mohou kvůli oteplování utrpět "vážné ekonomické škody".
Celkově vzato je nicméně tato zpráva OSN dosud nejtvrdším hodnocením hrozby plynoucí ze změn klimatu, když předpovídá nedostatek vody, jímž mohou trpět miliardy lidí, vyhynutí mnoha rostlinných a živočišných druhů a růst hladin oceánů, který může trvat staletí.
Zpráva IPCC přitom říká, že klimatické změny už nejsou jen neurčitou a vzdálenou hrozbou, nýbrž aktuálním problémem dneška.
Zpráva uvádí, že hlavní příčinou oteplování jsou s velkou pravděpodobností emise skleníkových plynů, produkované převážně spalováním fosilních paliv člověkem.
Dále varuje, že klimatické změny mohou způsobit prudký pokles zemědělské úrody v Africe, tání himálajských ledovců a další vlny veder v Evropě a Severní Americe.
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]