Smrtelných pracovních úrazů loni ubylo

06.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. dubna (ČTK) - Počet smrtelných pracovních úrazů se loni snížil. Po zranění v práci či na jeho následky zemřelo 154 lidí. O rok dříve jich bylo 169. Naopak ale přibývá úrazů pracovníků kvůli špatně či nedostatečně odhadnutému riziku. ČTK dnes o údajích za loňský rok informoval Státní úřad inspekce práce.

Úřad loni prošetřoval 67.704 pracovních úrazů. Smrtelná zranění tak tvořila 0,23 procenta. "Příčiny zlepšování situace spočívají v úsilí firem o zvyšování firemní kultury," stojí ve zprávě úřadu. Podle něj podniky do bezpečnosti práce víc investují také kvůli své vyšší konkurenceschopnosti a pod vlivem zahraničních investorů.

Mezi oblasti, kde je riziko zranění nejnižší, patřila loni podle inspekce politika, podnikání, účetnictví a daňové poradenství. Nejčastěji se naopak lidé poranili v nákladní dopravě, ve stavebnictví či v zemědělství. Střední nebezpečí úrazu hrozilo podle inspekce pak v malo- i velkoobchodě, tedy například v supermarketech obchodních řetězců, stojí ve zprávě.

Pracovní úrazy kvůli špatně odhadnutému riziku tvoří podle inspekce 72 procent všech loňských zranění v zaměstnání. "Například přibývá úrazů řidičů hromadné dopravy po konfliktu s nevhodně se chovajícími cestujícími," uvedla inspekce. Podle ní počet zranění kvůli neodhadnutému riziku roste ale i v jiných oborech.

Za posledních deset let prý naopak výrazně ubylo pracovních úrazů mladých zaměstnanců. U nich je přitom riziko zranění o polovinu vyšší než v jiné věkové kategorii. Podle inspekce ale ke zraněním nejsou náchylní jen lidé do 18 let, ale zejména pracovníci do 30 let. Vyšší riziko úrazu je také po nástupu do nového zaměstnání či při změně profese a zaučování.

"Na tom, že se stal pracovní úraz, se výrazně podepisuje nedostatek pracovních zkušeností a návyků získaných mimo jiné také od profesně starších a zkušených pracovníků, jakých však často ve firmách nebývá mnoho," uvádí úřad ve zprávě. Některé podniky se totiž snaží starších lidí zbavovat. Posílají je například na dlouhodobou nemocenskou nebo do předčasného důchodu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK