Kasal: Kdyby se reforma rozdělila, šance na přijetí by stouply

07.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. dubna (ČTK) - Šance na prosazení vládní reformy veřejných financí by se podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a člena koaliční KDU-ČSL Jana Kasala zvýšily, kdyby byla rozdělena na dvě části - daňovou a sociální. Řekl to serveru iHned.cz. Uvedl také, že přípravu reformy neprovázela dostatečně hluboká diskuse. S odkazem na zahraniční zkušenosti si nemyslí ani to, že se reforma může povést napoprvé.

Kasal má výhrady k rovné dani, s níž reforma počítá, zajímá ho její dopad na rodiny s dětmi a byl by rád, kdyby při reformě penzijního systému vzniklo společné penzijní pojištění. "Nikdy jsem nepatřil k těm, kteří podporují rovnou daň. Sám pro sebe si musím vyhodnotit dopad snížení míry solidarity při dani z příjmů fyzických osob. Dále mě komplexně zajímá dopad reformy na rodiny s dětmi," uvedl.

Zdrženlivý je i k ekologické dani. Připomněl, že je z venkova, "kde zdaleka ne všichni mají možnost topit ušlechtilými palivy". Má proto obavu, aby situaci nízkopříjmových skupin a rodin s dětmi nezkomplikovala neúměrná ekologická daň nad požadavky EU.

"Budu velmi stát o to, aby společné zdanění manželů, které při rovné dani ztrácí smysl, bylo nahrazeno. Byl bych velmi rád, aby při reformě penzijního systému vzniklo společné penzijní pojištění. Nechci, aby byl krácen ten, kdo se stará několik let o děti," prohlásil Kasal.

Rovněž ho mrzí, že daňová i sociální reforma je v jednom balíčku. Rozdělil by ji na dvě části, neboť by pak podle jeho názoru měla větší šanci na prosazení. "Daně jsou jeden balík, což je komplikované. Například snižování nejvyšším příjmovým skupinám daň z příjmů není to, co bych si zrovna přál," uvedl.

Kasal upozornil, že když celostátní konference KDU-ČSL doporučila svému poslaneckému klubu reformu podpořit, nebyl proti a ani to nikdy neřekl. "Pouze jsem se zdržel hlasování a řekl, že mám k reformě spoustu otázek," poznamenal. Na dotaz, zda by jeho výhrady mohly být důvodem, proč reformu nepodpořit, odvětil, že "to je ještě hodně daleko".

Kasal nechce být "házen do jednoho pytle" s jinými kritiky reformy, například s poslancem ODS Vlastimilem Tlustým. "Moje výhrady jsou spíše z pohledu křesťansko sociálního než ultraliberálního. Čeká nás dlouhá diskuse, a to proto, že nebyla dostatečná, když se to celé připravovalo," upozornil.

Vládní reformu veřejných financí nechce podpořit levicová opozice, podle níž reforma zvýhodňuje bohaté lidi. Reformu kritizoval i exministr financí a nyní poslanec ODS Tlustý, výhrady k ní mají i další poslanci ODS či lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Nikdo z těchto koaličních poslanců ale jednoznačně neřekl, že bude proti reformě hlasovat.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) řekl v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes, že pokud sněmovna v srpnu nebo v září reformu neschválí, vláda padne a země bude směřovat k předčasným volbám.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK