Tlustý nepodpoří reformu, pokud ji vláda nepozmění

08.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. dubna (ČTK) - Poslanec ODS a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý nepodpoří ve sněmovně návrh daňové reformy, pokud v něm vláda nepromítne jeho připomínky. Tlustý to uvedl v debatě televize Prima, jíž se zúčastnil také ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Návrh podle Tlustého nepovede ke zjednodušení daňového základu ani ke zjednodušení daňového přiznání.

Má proto v plánu připravit pozměňovací návrhy. "Pokud by se odstranění chyb nepovedlo, tak myslím, že každý pochopí, že já se pod tohle podepsat nemůžu," dodal Tlustý.

Podle Kalouska trvá Tlustý na jediném scénáři, který je volebním programem ODS. "Ten je v současné situaci bilance veřejných rozpočtů na straně jedné a v současné politické situaci prostě nerealizovatelný," řekl ministr. Koaliční vláda podle něj předkládá maximum možného, "aby se podařil zastavit hrozivý trend zadlužování země". "Odmítám kompromisům říkat chyby," dodal Kalousek.

Vládní koalice bude potřebovat k prosazení klíčového balíčku reformních zákonů hlasy všech svých poslanců. Opoziční ČSSD a KSČM už daly najevo, že vládní návrh nepodpoří. "Domnívám se, že ta reforma neprojde a je to dobře," uvedl v televizi Prima místopředseda ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Kabinet nemá ve dvousetčlenné sněmovně spolehlivou většinu, ODS, KDU-ČSL a zelení mají dohromady jen 100 poslanců. Bude tedy zřejmě opět potřebovat i hlasy Miloše Melčáka a Michala Pohanky, dvou bývalých členů ČSSD, kteří již dříve umožnili vládě získat důvěru. Melčák s Pohankou se ale zatím nerozhodli a hovořit s nimi chtějí i socialisté. Výhrady k vládnímu návrhu mají ovšem kromě Tlustého i někteří další koaliční poslanci, například lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Sněmovna by měla vládní návrh reformy začít projednávat v červnu a schvalovat by ho mohla na mimořádné schůzi během letních prázdnin. Vláda chce, aby reformní změny platily od 1. ledna 2008.

"Pokud reformy neprojdou, nemá žádný význam prodlužovat agonii. Pak je na místě, aby vláda podala demisi a snažila se co nejdříve o předčasné volby," řekl dnes Kalousek.

Tlustý si myslí, že by kabinet neměl spojovat hlasování se svým osudem. "Je to rozhodnutí vlády, že chce s tímto nepovedeným dítětem spojovat svou existenci. Já bych jí vřele doporučoval, aby to nedělala," řekl Tlustý, který byl ministrem financí v první vládě Mirka Topolánka.

Kalousek uvedl, že kritické hlasy na adresu reformy se ozývají také uvnitř dalších dvou koaličních stran - mezi lidovci a zelenými. Je na stranických lídrech, aby své kolegy přesvědčili. Na námitky Tlustého by proto měl odpovídat spíše šéf ODS Mirek Topolánek, míní Kalousek. Tlustý uvedl, že uvnitř ODS se ale žádná diskuse o chystané reformě nevede. Také lidovec Kasal v sobotu v rozhovoru pro server iHned řekl, že přípravu reformy neprovázela dostatečně hluboká diskuse.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK