Změna vyhlášky bude spočívat v tom, že když dlužník zaplatí dobrovolně, dostane exekutor polovinu současné odměny. Dosud měl exekutor nárok na 15 procent z vymáhaného dluhu do tří milionů korun a deset procent z dlužné částky do 40 milionů korun. Lidé, kteří dluží peníze v řádu stokorun, zaplatí v současnosti exekutorovi včetně paušálních výdajů nejméně 7700 korun. S novou vyhláškou by ušetřili zhruba 1700 korun, píše deník.
Ústavní soud zrušil část vyhlášky o odměnách a náhradách soudních exekutorů, protože byla v rozporu s ústavou. Exekutoři v některých případech mohli dostat vysoké odměny, i když dlužník uhradil pohledávku dobrovolně a k nařízené exekuci nakonec nedošlo. Odměna by podle soudu neměla záviset na výši dluhu, ale na práci, kterou exekutor skutečně odvedl.
Dva pražští dlužníci, kteří si u soudu na vyhlášku stěžovali, by podle nového předpisu měli exekutorům zaplatit polovinu z dříve účtovaných odměn 276 tisíc korun a 926 tisíc korun, píšou LN. "Možná s tím nebudou spokojeni, ale tak měli zaplatit dluh včas a ne to dotáhnout až do exekuce," řekl deníku Korbel.
Spokojeni podle LN nejsou ani exekutoři. Příští úterý se sejde sněm Exekutorské komory, aby zvážil další postup. "Jednou z možností je, že budeme Ústavní soud žalovat u Evropského soudu ve Štrasburku," řekl deníku mluvčí komory Pavel Kočiš. "Stěžovatelé totiž napadali vyhlášku z roku 2004 a Ústavní soud zrušil vyhlášku z roku 2006," vysvětlil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce, aby jeho úřad mohl nad exekutory dohlížet účinněji. "Chystáme rozsáhlejší úpravu exekučního řádu. Během léta chceme mít první výsledky," řekl deníku.