Meziroční inflaci ovlivnilo zrychlení tempa růstu cen alkoholických nápojů a tabáku, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 9,6 procenta proti šesti procentům v únoru. Tempo růstu zrychlilo i u potravin a nealkoholických nápojů, rekreace a kultury, ostatního zboží a služeb.
Ceny vodného se meziročně zvýšily o 6,4 procenta, stočného o šest procent, ceny elektřiny byly vyšší o 7,9 procenta a tuhých paliv o 15,4 procenta. Čisté nájemné v nájemních bytech vzrostlo v bytech s regulovaným nájemným o 8,3 procenta a v bytech s tržním nájemným o procento.
Druhý nejvyšší vliv na růst cenové hladiny měly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Vyšší než loni byly zejména ceny brambor o 72,7 procenta, pekárenských výrobků a obilovin o 11,6 procenta, ryb o 3,5 procenta.
Opačným směrem se projevilo snížení cen v dopravě, odívání a obuvi. V bydlení klesly ceny zemního plynu o 8,2 procenta. Mírně nižší než loni byly i ceny masa, olejů a tuků, kávy, čaje, kakaa. Snížily se ceny elektronických audiovizuálních přístrojů, fotografických a kinematografických zařízení a osobních počítačů v oddíle rekreace a kultura.
Meziměsíční zvýšení cen ovlivnilo zejména zdražení tabákových výrobků o 3,3 procenta v důsledku zvýšení spotřební daně. V dopravě vzrostly po šest měsíců trvajícím poklesu ceny pohonných hmot o 3,3 procenta. Zvýšení cen v odívání a obuvi ovlivnily zejména nové sezonní modely oděvů i obuvi.
Opačný vliv na vývoj spotřebitelských cen měl podobně jako v předchozích letech pokles cen dovolených s komplexními službami o tři procenta v důsledku končící zimní sezóny. Z potravin se snížily zejména ceny chleba, jogurtů a plodové zeleniny.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v březnu 2,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v únoru 2007.
Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR pod průměrem. Ve 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen v únoru stejně jako v lednu 2,1 procenta. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku o devět procent a Lotyšsku o 7,2 procenta. Nejméně to bylo naopak na Maltě, a to o 0,8 procenta, a ve Finsku a Francii (shodně o 1,2 procenta). Na Slovensku zpomalil růst spotřebitelských cen v únoru na dvě procenta ze 2,2 procenta v lednu. V Německu vzrostla cenová hladina o 1,9 procenta (v lednu o 1,8 procenta).