Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především kumulací schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.
Podíl krátkodobého dluhu na celkové hodnotě státního dluhu v prvním kvartále stoupl na 18,3 procenta ze 17,1 procenta na konci roku. Důvodem bylo podle MF zvýšení hodnoty státních dluhopisů splatných do jednoho roku ze 43 na 64 miliard Kč a hodnoty splatných půjček od Evropské investiční banky z 1,8 na šest miliard Kč. Tyto nárůsty nedostatečně vyrovnal pokles instrumentů peněžního trhu v oběhu.
Takzvaný obchodovatelný státní dluh na konci března dosáhl 774 miliard korun a za poslední tři měsíce stoupl o 9,7 miliardy korun. Průměrná splatnost státního dluhu dále stoupla na 6,5 roku, zatímco koncem prosince činila 6,2 roku.
Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Ten se loni podle předběžných informací Českého statistického úřadu zvýšil o 70 miliard na 973 miliard korun. Podle analytiků je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný, nebezpečí ekonomové vidí spíše do budoucna v možném rychlém růstu dluhu.