USA podaly u WTO stížnosti na Čínu za autorská práva

10.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ženeva 10. dubna (ČTK) - Spojené státy dnes podaly u Světové obchodní organizace (WTO) dvě stížnosti na Čínu kvůli pirátskému nakládání s autorskými právy a blokování prodeje amerických filmů, knih, hudby a softwaru na čínském trhu. Oznámil to Úřad obchodního zmocněnce USA.

Washington podáním stížností zahajuje dvouměsíční období, během něhož by měly obě strany celý spor vzájemně konzultovat. Pokud se v tomto období nedohodnou, začne WTO případ oficiálně prošetřovat v rámci rozhodčí komise. USA v případě úspěchu své stížnosti budou moci uvalit na čínské zboží obchodní sankce odpovídající americké škodě.

Šéfka Úřadu obchodního zmocněnce Susan Schwabová již v pondělí oznámila, že USA podají stížnost. Dodala, že "neadekvátní ochrana" práv duševního vlastnictví stojí americké firmy miliardy dolarů ročně.

Čína dnes nad krokem americké vlády vyjádřila politování. Upozornila, že to může významně poškodit vzájemnou spolupráci a narušit bilaterální obchod.

Schwabová však odmítla mluvit o dnešním kroku jako nepřátelském a popřela, že by stížnost mohla zavést obě země do obchodní války. Washington je otevřen dohodě, která by vzešla z dvoustranných jednání, dodala.

Bílý dům nyní pod tlakem Kongresu, znepokojeného vysokým americkým obchodním deficitem s Čínou, přitvrzuje svůj postup v obchodních vztazích s Pekingem. Schodek USA v obchodování s Čínou se loni zvýšil o 15 procent na rekordních 232,5 miliardy dolarů. Prezidentovi Georgi Bushovi jde mimo jiné o to, aby mu Kongres obnovil letos končící pravomoc sjednávat samostatně obchodní dohody. Na tom do značné míry závisí osud nynějších světových obchodních jednání v rámci WTO.

Čína je podle USA neschopná zabránit rozsáhlému padělání amerických produktů a neodstraňuje bariéry pro vstup na trh, které brání čínským spotřebitelům v nákupu legálních verzí zábavních a podnikatelských produktů. Peking na to odpovídá, že jakožto rozvojová země potřebuje na vyhovění všem pravidlům WTO čas. Pirátské nahrávky filmů a hudby se v čínských obchodech prodávají až za pouhých osm jüanů (asi 20 Kč) za disk.

USA již na Čínu podaly u WTO stížnost za údajně nelegální subvence průmyslovým podnikům. Spolu s Evropskou unií si také stěžují na Čínu kvůli omezením dovozu autodílů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK