...dlouhodobé perspektivě prospěje, uvedl ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF).
Se zaměřením na země jako Česko, Polsko a Maďarsko, kde nadšení pro euro vyprchalo, MMF varoval, že odkládat reformy nutné pro splnění podmínek členství v eurozóně je riskantní.
"Úspěšný přechod do eurozóny poskytuje nejlepší způsob, jak se vypořádat s potenciálními měnovými těžkostmi, jež v ekonomikách (například maďarské a polské) vyvstaly v důsledku rychlého nárůstu úvěrů v cizích měnách," uvedl MMF v posledním vydání pololetního Výhledu světové ekonomiky.
"Podstatná rizika by též vyplynula z pokusů spokojit se s pomalým tempem polovičatých reforem a zdráhavým směřováním k měnové unii," dodal Mezinárodní měnový fond.
Z 10 zemí, jež do Evropské unie (EU) vstoupily 1.května 2004, přijalo euro dosud pouze Slovinsko. Počet států používajících v rámci 27členné EU jednotnou měnu tak 1.ledna letošního roku stoupl na 13.
Slovensko, Estonsko, Lotyšsko a Litva se zapojily do směnného mechanismu ERM-2, předpokoje eurozóny, přičemž si podle MMF vedou dobře při plnění pravidel deficitu veřejných financí a dlouhodobě nízkých úrokových sazeb.
"Splnění inflačních kritérií by však mohlo být náročnější," dodal MMF.
Pět zbývajících zemí plánovaný vstup do eurozóny odložilo. Odráží se v tom obtížné plnění striktních vstupních podmínek a pokroku v modernizaci jejich ekonomik, jež mají zpružnět.
"Tempo reforem, jež u těchto nových členů v poslední době oproti vstupu do EU zpomalilo, vyvolává obavy," uvedl MMF.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]