"Pokles počtu podnikatelů není nijak dramatický, z celkových 900.000 tvoří úbytek přibližně tři promile. Jde navíc převážně o firmy, které ukončily svoji činnost ke konci roku, což je běžné především kvůli administrativě," komentoval statistiku prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.
Počet podnikatelů, kteří jsou povinni platit zálohy na důchodové pojištění, klesl na 701.000. Koncem prosince jich bylo 709.000, v roce 2004 pak 750.000. Počet podnikatelů, jež si platí nemocenské pojištění, se snížil na 218.000. "To je podstatné zjištění, že OSVČ, které si platí nemocenské pojištění, je přibližně jen čtvrtina. Zbývající živnostníci a podnikatelé řeší tuto otázku prostřednictvím komerčního pojištění nebo vytvářením rezerv pro případ nemoci," upozornil Drábek.
Děje se tak podle něj proto, že se nemocenské pojištění nevyplácí. Nemocenské pojištění je prý mezi podnikateli vnímáno spíše jako další druh daně než jako pojištění. Stát by měl podle Drábka zvážit, jak s tímto problémem naloží. Potvrzuje to i nemocnost mezi zaměstnanci, kde podle statistik jsou nejčastěji nemocní, resp. nejčastěji pobírající nemocenské dávky, nižší příjmové kategorie zaměstnanců, poznamenal Drábek.
Ze statistiky Eurostatu z loňského října vyplynulo, že v žádné jiné zemi Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.