Hlavní Národní cenu za design má Škoda Joyster

12.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. dubna (ČTK) - Letošní hlavní Národní cenu za design v oboru produktového designu získala studie automobilu Škoda Joyster. Autorem návrhu je designérské oddělení Škody Auto pod vedením Janse Manskeho. Národní cenu za grafický design získal Královéhradecký kraj za vytvoření logotypu tohoto regionu. Vizuální styl kraje navrhl Jan Kolář. Výsledky soutěže v pražské Betlémské kapli vyhlásilo Design centrum České republiky, které je pořadatelem soutěže.

Loni byly soutěžní výrobky zaměřené na životní styl, letos se soutěžilo v oblasti produktového a grafického designu. V produktovém designu získalo 11 výrobků ocenění Dobrý design a devíti návrhům byla udělena cena Vynikající design.

Podle ředitele Design centra Karla Kobosila soutěž slouží především propagaci dobrého designu směrem k podnikatelům. Není tedy institucí, jež by propagovala designéry či jejich jednotlivé práce. "Průměrně dobrý design pomůže firmě zvýšit obrat o 20 procent ročně a vytvoří devět nových pracovních míst," řekl při vyhlašování cen Kobosil.

Na návrhu Škody Joyster odborníci ocenili optimismus, dynamiku a sportovního ducha. "Studie Joyster zdůrazňuje sportovní rysy, které dříve vozy Škoda mívaly a které byly pro značku významné," uvedla porota ve svém verdiktu. Vůz je určen pro mladší a střední generaci, pro skupiny uživatelů střední třídy. Vůz by měl být v blízké době ve výrobě, vedení firmy ale přesný termín neuvedlo.

Vítěze Národní ceny v kategorii grafického designu ocenila porota jako profesionálně odvedenou práci s velkým komunikačním potenciálem pro budoucnost. Na logu kraje je zajímavé to, že značka stylizuje výseč regionu na mapě, a zároveň vychází z počátečního písmene K.

Druhým oceněným designem v oblasti státní správy je vizuální styl Národní koordinační skupiny pro zavedení eura, které získalo cenu za Dobrý design. Autorem návrhu je Boris Melouš. V soutěži Český interiér zvítězilo Muzeum Památníku Lidice, jehož koncepci a výtvarné řešení provedli Bohumír Prokůpek a Jan Žalský. Muzeum zaujalo novu audiovizuální expozicí.

Mezi oceněnými za dobrý design byl kromě jiných Světlovodný systém LIGHTWAY CRYSTAL HP, který získal i cenu za ekologický design. Autor návrhu Jakub Brandlík převzal cenu z rukou ministra životního prostředí Martina Bursíka. Systém přivádí světlo do vnitřních prostorů staveb, které neumožňují jeho přímé prostupování.

Porota dále ocenila osobnosti, které se zasloužili o pozitivní přínos designu. Za významný přínos k rozvoji designu byl oceněn vysokoškolský pedagog František Crhák, který je autorem mnoha výrobků pro Teslu, Českou zbrojovku a další společnosti. Alena Adlerová, kterou porota ocenila za badatelskou a publicistickou činnost zaměřenou na design 20. století, získala cenu za publicistiku. Držitelkou ceny za propagaci designu je zakladatelka a hlavní kurátorka Sbírky průmyslového designu Národního technického muzea v Praze Jana Pauly.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK