Loni byly soutěžní výrobky zaměřené na životní styl, letos se soutěžilo v oblasti produktového a grafického designu. V produktovém designu získalo 11 výrobků ocenění Dobrý design a devíti návrhům byla udělena cena Vynikající design.
Podle ředitele Design centra Karla Kobosila soutěž slouží především propagaci dobrého designu směrem k podnikatelům. Není tedy institucí, jež by propagovala designéry či jejich jednotlivé práce. "Průměrně dobrý design pomůže firmě zvýšit obrat o 20 procent ročně a vytvoří devět nových pracovních míst," řekl při vyhlašování cen Kobosil.
Na návrhu Škody Joyster odborníci ocenili optimismus, dynamiku a sportovního ducha. "Studie Joyster zdůrazňuje sportovní rysy, které dříve vozy Škoda mívaly a které byly pro značku významné," uvedla porota ve svém verdiktu. Vůz je určen pro mladší a střední generaci, pro skupiny uživatelů střední třídy. Vůz by měl být v blízké době ve výrobě, vedení firmy ale přesný termín neuvedlo.
Vítěze Národní ceny v kategorii grafického designu ocenila porota jako profesionálně odvedenou práci s velkým komunikačním potenciálem pro budoucnost. Na logu kraje je zajímavé to, že značka stylizuje výseč regionu na mapě, a zároveň vychází z počátečního písmene K.
Druhým oceněným designem v oblasti státní správy je vizuální styl Národní koordinační skupiny pro zavedení eura, které získalo cenu za Dobrý design. Autorem návrhu je Boris Melouš. V soutěži Český interiér zvítězilo Muzeum Památníku Lidice, jehož koncepci a výtvarné řešení provedli Bohumír Prokůpek a Jan Žalský. Muzeum zaujalo novu audiovizuální expozicí.
Mezi oceněnými za dobrý design byl kromě jiných Světlovodný systém LIGHTWAY CRYSTAL HP, který získal i cenu za ekologický design. Autor návrhu Jakub Brandlík převzal cenu z rukou ministra životního prostředí Martina Bursíka. Systém přivádí světlo do vnitřních prostorů staveb, které neumožňují jeho přímé prostupování.
Porota dále ocenila osobnosti, které se zasloužili o pozitivní přínos designu. Za významný přínos k rozvoji designu byl oceněn vysokoškolský pedagog František Crhák, který je autorem mnoha výrobků pro Teslu, Českou zbrojovku a další společnosti. Alena Adlerová, kterou porota ocenila za badatelskou a publicistickou činnost zaměřenou na design 20. století, získala cenu za publicistiku. Držitelkou ceny za propagaci designu je zakladatelka a hlavní kurátorka Sbírky průmyslového designu Národního technického muzea v Praze Jana Pauly.