Obchodní bilance v únoru vykázala přebytek 13,6 miliardy korun, tedy vyšší než lednových 11 miliard. Kladným číslem skončila také bilance služeb; její přebytek dosáhl 1,2 miliardy korun, což byl téměř dvojnásobek lednového výsledku. Deficit bilance výnosů podle ČNB souvisel s předpokládanou výší reinvestovaného zisku z přímých investic a s náhradami zaměstnancům.
"Přebytek běžného účtu je sice mírným zklamáním po velmi dobrém výsledku zahraničního obchodu, nicméně zdá se, že v 1. čtvrtletí letošního roku by se mohl deficit běžného účtu na celoroční bázi vrátit pod čtyři procenta HDP," uvedl analytik Patria Finance David Marek s tím, že by tak měly být zmírněny obavy z vnější nerovnováhy tuzemské ekonomiky.
Po dvou přebytkových měsících lze ale pro zbytek roku podle analytika ČSOB Petra Dufka očekávat návrat běžného účtu do červených čísel. Podle něj se o to postará především dividendová sezona začínající na přelomu jara a léta. "Přesto by neměl vzniknout problém s financováním schodku běžného účtu, který by za celý letošní rok mohl dosáhnout pasiva odpovídajícího 3,8 procenta HDP," dodal.
"Výsledky platební bilance tak v průběhu roku budou faktorem brzdícím korunu v jejím posilování," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka s tím, že dnes nelze očekávat významnější koruny.
Odliv kapitálu na finančním účtu v metodice ECB činil zhruba 5,2 miliardy Kč. Saldo přílivu přímých investic bylo 13,4 miliardy korun, z toho saldo předpokládané výše reinvestovaného zisku činilo 6,2 miliardy Kč. Přebytek přílivu portfoliových investic ve výši 1,5 miliardy Kč ovlivnil nákup majetkových cenných papírů.
"Saldo přímých investic v ročním úhrnu se po poklesu stabilizuje vzhledem k odeznění vysoké základny roku 2005 spojené s příjmy z privatizace," uvedla ČNB.
Pasivní saldo ostatních investic v lednu činilo 7,6 miliardy Kč. Významně se podle centrální banky změnily rozvahové pozice měnově finančních institucí vůči zahraničí. Devizové rezervy ČNB po vyloučení kurzových rozdílů poklesly o více něž miliardu korun.