Cena uranu se vyšplhala nad 100 dolarů a je nejvyšší od 70. let

13.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 13. dubna (ČTK) - Cena uranu se tento týden vůbec poprvé vyšplhala nad 100 dolarů za libru (asi 0,45 kg) a v reálném vyjádření je nejvyšší od 70. let minulého století. Napsal to dnes list Financial Times (FT). Důvodem je růst poptávky a v těchto dnech také obavy z poklesu těžby kvůli potížím v jednom z největších uranových dolů v Austrálii.

Ceny uranu se nezveřejňují tak běžně, jako například ceny akcií, a proto nebývají okamžitě k dispozici. Ještě loni v létě se cena 40 dolarů za libru považovala za neúměrně vysokou.

Společnost ERA minulý týden oznámila, že těžba v jejím dole Ranger příští rok klesne o 25 až 35 procent. V únoru oblast zasáhly záplavy, což se podepíše na těžbě i zpracování tohoto radioaktivního kovu. Letos se větší problémy ještě neprojeví, protože podnik může zpracovávat rudu vytěženou v loňském roce.

Důl Ranger se na světové těžbě uranu loni podílel asi z deseti procent. Za posledních šest měsíců je to podruhé, co záplavy narušily těžbu. Loni v říjnu se s podobným problémem setkal projekt Cigar Lake v Kanadě, který zatím čeká na dokončení. Od roku 2008 měl celosvětově zajišťovat 15 procent těžby, činnost ale zahájí až o dva roky později.

Podle konzultační společnosti Ux Consulting se cena uranu v těchto dnech vyšplhala až na 113 dolarů za libru. Nad 100 dolary se ocitla právě v reakci na problémy v dole Ranger. Od října se cena uranu zdvojnásobila a pokud by se vzal v úvahu vliv inflace, je asi dva dolary od maxima, na němž byla v roce 1979.

Situace v odvětví nahrává velkým fúzím, z nichž nejnovější byla oznámena ve čtvrtek. Společnost Paladin Resources o 20 procent zvýšila nabídku na australský podnik Summit Resources, za který už nabízí 975 milionů dolarů, v přepočtu asi 20 miliard Kč.

Cena uranu podle analytiků zřejmě neklesne, protože spolehlivý odbyt zajišťují jaderné elektrárny. V současné době je v celém světě v provozu na 450 jaderných bloků a dalších asi 30 je jich ve výstavbě. V současné době se jaderná energetika rozvíjí nejrychleji od 60. let minulého století. Uran se dobývá i v České republice.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK