ROZHOVOR-Holman z ČNB odmítá pevný termín přijetí eura

13.04.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Marek Petruš a Petra Vodstrčilová...

...

Česko by mělo určit pevný termín přijetí eura teprve, až zkrotí fiskální deficit a přiblíží se v ekonomické úrovni bohatší eurozóně, řekl Reuters člen bankovní rady ČNB Robert Holman.

Holman v rozhovoru pro Reuters řekl, že stanovit za termín vstupu do klubu jednotné měny rok 2012 je příliš riskantní. Tento výrok jej staví do názorového střetu s ministrem financí.

"Nejsem zastáncem toho, aby se už dnes vyhlašoval rok 2012 jako rok přijetí eura," řekl Holman, přední euroskeptik v ČNB, ve čtvrtečním rozhovoru.

Ačkoli ministra financí Miroslava Kalouska přímo nejmenoval, očividně narážel na datum, které právě Kalousek navrhl.

Trhy a podniky obecně dávají přednost důvěryhodnému plánu na přijetí eura, který jim může pomoci při dlouhodobém plánování.

Podle Holmana by však věrohodnost země utrpěla, kdyby byla Praha nucena znovu odložit přípravy ke vstupu poté, co tak učinila už loni, kdy upustila od termínu roku 2010 kvůli překročení požadovaného limitu fiskálního schodku ve výši 3 procent hrubého domácího produktu (HDP).

"Buďme věrohodní a říkejme, že vstoupíme do eurozóny, až splníme maastrichtská kritéria a bude to pro nás také výhodné," řekl. "Posouvání dat tady už bylo dost... Další posunutí, a nikdo už nebude věřit žádnému datu."

Podobný názor sdílejí i někteří další představitelé ČNB, kteří by rovněž raději nechali otevřené dveře k načasování vstupu do eurozóny, aby tak země získala více času na ekonomickou konvergenci s bohatšími zeměmi západní Evropy.

Kalousek však v rozhovoru pro Reuters zveřejněném ve čtvrtek řekl, že by rád kalendář přijetí eura ukotvil pevným datem [ID:nVOD241859].

Ministr trvá na tom, že pokud zákonodárci schválí vládní reformu daní a výdajů zaměřenou na snížení rozpočtového schodku, je rok 2012 realistickým datem pro výměnu korun za eura.

NÁRODNÍ KRITÉRIA

Česko splňuje kritéria ohledně inflace, státního dluhu a dlouhodobých výnosů, ale fiskální schodek zřejmě letos překročí 4 procenta HDP a měnovou stabilitu nelze měřit, neboť koruna dosud nevstoupila do předvstupního směnného mechanismu ERM-2.

Holman chce, aby si Česko stanovilo vlastní vstupní testy, jež by měřily sladěnost ekonomického cyklu s eurozónou a reálný důchod na obyvatele a pomohly tvůrcům ekonomických politik načasovat přijetí jednotné měny.

ČNB i vláda sice každoročně hodnotí pokrok země v oblasti plnění kritérií Maastrichtské smlouvy a konvergence s eurozónou, ale Holman požaduje, aby letošní revize eurostrategie stanovila konkrétní numerické referenční hodnoty.

"Podmínka plnění maastrichtských kritérií není podmínka dostačující, měli bychom být dostatečně zkonvergováni s ekonomikami eurozóny v reálném slova smyslu," řekl Holman.

Holman dodal, že domácí ekonomická stabilita oslabila hrozbu měnových výkyvů, o nichž zastánci přijetí eura tvrdí, že by mohly být odstraněny nezvratným navázáním koruny na euro.

"Ekonomický vývoj mnohé přesvědčil, že takové nebezpečí nehrozí, ... tím si myslím, že padl tento důvod pro přijetí eura," uvedl centrální bankéř.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK