V článku nazvaném "Flat Czechs" (tedy rovní, ale třeba i placatí Češi), list upozorňuje, že Česká republika bude teprve 14. zemí na světě, která bude mít rovnou daň. Až na čtyři výjimky jsou to jen východoevropské země. Těmi výjimkami jsou Hongkong, Island, Mongolsko a Kyrgyzstán.
Kabinet premiéra Mirka Topolánka navrhuje, aby se daň z příjmu od příštího roku snížila na 15 procent, zatímco nyní se používá progresivní daň od 12 do 32 procent podle výše příjmu.
"Rovná daň z příjmu ale bude v Česku mnohem blíž k 23 procentům, protože vláda chce sazbu 15 procent uplatnit na takzvanou super hrubou mzdu," uvádí list. Super hrubá mzda je celkové číslo, v němž jsou kromě mzdy také odvody na sociální a zdravotní pojištění, které platí zaměstnavatel.
"Pomocí tohoto triku pan Topolánek podkopává některé hlavní rysy typické pro rovnou daň, tedy jednoduchost a transparentnost," píše autor článku ve WSJ.
List přesto považuje návrh Topolánkovy vlády za krok správným směrem. Zavedením rovné daně jdou prý Češi po stopách dalších postkomunistických zemí, Ruskem počínaje a Rumunskem konče, které ukázaly, jak rovná daň může podpořit rychlý růst výroby a příjmů.
WSJ upozorňuje na klidné rozdělení Československa v roce 1993 a všímá si toho, že Slováci byli pro Čechy vždy jen chudí příbuzní. Slovenská ekonomika si ale poslední dobou vede lépe než česká, takže Češi mají důvod se zlepšit. A jestliže Slovákům rovná daň pomohla, Češi chtějí vidět totéž doma.
"Je nejvyšší čas, aby se konkurenční duch v podobě rovné daně rozšířil do zemí na západ od bývalé železné opony," uzavírá list svůj článek.