"Koruna k euru pokračovala ve stagnaci až velmi mírném posilování - můžeme-li za posilování označit onen pohyb v uzounkém intervalu 27,90 až 27,97 Kč/EUR, který kurz předváděl," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. I dnes podle ní za pohybem jejího kurzu stály zejména technické faktory ve spojení s páteční nízkou obchodní aktivitou.
Domácí měna nereagovala na příznivá data platební bilance, jejíž běžný v únoru skončil v přebytku čtyři miliardy korun. "Navzdory příznivým datům z reálné ekonomiky, které byly v posledních dvou týdnech zveřejněny, a zvyšující se inflaci, nebyla koruna schopna z této makroekonomické konstelace v posledních dnech profitovat," upozornil analytik Komerční banky Jiří Vejmělek.
Důvodem může být podle něj neatraktivní úrokový výnos, čekání na aktualizovanou inflační prognózu ČNB, která bude zveřejněna koncem dubna, či obava z vývoje veřejných financí a osudu reformy schválené vládou. Šichtařová přesto předpokládá, že i příští týden se posune kurz koruny k euru k mírně silnějším hodnotám.
Také na eurodolarovém trhu se situace nezměnila, dolar nadále oslaboval. Jedinou změnou je, že tempo jeho oslabování nabírá na obrátkách. V pozadí pořád stojí podle Šichtařové sílící přesvědčení finančních trhů, že Evropská centrální banka již v červnu pohne svými úrokovými sazbami vzhůru. "Volný pád dolaru bude podle všeho ještě v příštím týdnu pokračovat, a to minimálně dokud dolar americká měna nenajde pod nohama pevnou půdu v podobě kurzu 1,366 USD/EUR," odhadla.