...nepoukázali na slabost japonské měny.
Šéfové financí sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa pouze zopakovali výzvu, že devizové kursy mají odrážet ekonomické fundamenty, a jmenovitě opět vyzvali Čínu, aby se zasadila o větší flexibilitu své měny. Ve svém komuniké přitom použili stejné formulace jako po únorovém zasedání v Německu.
Dealeři uvedli, že když schůzka G7 ve Washingtonu nepřinesla žádná překvapení, zelenou zjevně znovu mají "carry obchody". Při těchto transakcích si investoři půjčují nízkoúročené měny jako jen pro investice do měn a aktiv s vyššími výnosy.
Evropští představitelé po schůzce ve Washingtonu podle analytiků zřejmě zmírnili své stížnosti na slabý jen ve srovnání s předchozím jednáním, kdy někteří varovali před jednostrannými sázkami trhu na devizové kursy.
"Reakce trhu směrem k prodeji jenu je přirozená, neboť hráči na trhu si G7 vyložili tak, že umožnila euru dále posílit vůči jenu i dolaru díky silné ekonomice eurozóny," řekl Nobuo Ibaraki ze společnosti Nomura Trust and Banking.
Euro v 9:45 zpevňovalo o 0,3 procenta na 161,82 jenu poté, co na začátku seance vyskočilo až na 162,43 jenu, nejvyšší úroveň od zavedení jednotné měny v roce 1999.
Euro ustoupilo z historického maxima kvůli vybírání zisků japonskými investory poté, co od minulého úterý každý den zaznamenalo nový rekord, uvedli dealeři.
Dolar v pondělí vzrostl až na 119,66 jenu, nejvýš od konce února, než se mírně stáhl na 119,45 jenu .
Euro si zapsalo také čerstvý dvouletý rekord na 1,3575 dolaru, a blížilo se tak historickému maximu 1,3667 z prosince 2004. V 9:45 kotovalo na 1,3550 dolaru .
[TOKIO/Reuters/Finance.cz]