Na meziročním poklesu dovozních cen se podílelo především snížení cen strojů a dopravních prostředků. Nejvýrazněji se však snížily ceny paliv, hlavně plynu, ropy a ropných výrobků. Růst cen vývozu naopak ovlivnilo především zvýšení cen polotovarů, hlavně železa a oceli. Nejvýrazněji rostly ceny ostatních surovin, především rud kovů.
Meziroční směnné relace, tedy poměr růstu cen vývozu vůči růstu cen dovozu, dosáhly hodnoty 104,2 procenta, což byla nejvyšší hodnota od listopadu 2001. "Hodnota směnných relací byla vysoká především ve skupinách ostatní suroviny - 116,8 procenta a nerostná paliva - 114,9 procenta, ve skupině stroje a dopravní prostředky dosáhla 104,7 procenta. Nízká hodnota, 99,4 procenta, byla naopak z významnějších skupin pouze ve skupině polotovary," uvádějí statistikové.
Světové ceny průmyslových surovin a potravin se v březnu meziročně zvýšily o 4,5 procenta po únorovém růstu o 4,3 procenta. Hlavním důvodem byl růst cen zemního plynu a tradičně i vyšší ceny kovů. Klesly pouze ceny dřeva.
Proti předchozímu měsíci světové ceny průmyslových surovin a potravin v březnu zpomalily růst na 1,8 procenta z únorových 3,2 procenta. Hlavním důvodem byl růst cen ropy Brent o 5,8 procenta. Vyšší byly rovněž ceny kovů a textilních surovin. Ceny kaučuku, potravin i dřeva naopak klesly.
"Světové ceny sledují aktuální ceny v originálních měnách na komoditních burzách a v předstihu vypovídají o charakteru budoucího vývoje českých dovozních a vývozních cen průmyslových surovin a potravin," poznamenal ČSÚ.