"Zdá se, že Česká republika zůstává atraktivní i v rámci povolebního výsledku v červnu loňského roku," uvedl. Ministr zároveň připustil, že neví, do jaké míry ovlivní zájem investorů podpora brownfields, které se stávají prioritou jeho resortu. Ministerstvo chce tyto staré průmyslové lokality zmapovat a dát k dispozici investorům ke stavbě nových provozů. Jen v Moravskoslezském kraji dosud Římanův resort identifikoval 216 brownfields.
"Samozřejmě pro každého investora je jednodušší postavit šedou kostku na betonové základové desce, která byla nalita na trávník nebo pole, než se trápit s ekologickými zátěžemi a architekturou starých průmyslových komplexů. To (brownfields) je ale jedna z vlajkových lodiček v rámci nového fondu Podnikání a inovace na příštích šest let. Nevím, jakou to má souvislost s tím, zda zahraniční investoři přijdou nebo nepřijdou," uvedl. Říman poznamenal, že investiční pobídky sice označuje za nesystémový prvek, ale s ohledem na politické rozložení sil je nebude rušit. "Je třeba konat kroky, které mají šanci na úspěch a ne kroky, které jsou jenom gestem a plácnutím do vody," prohlásil.
Podle svých slov si je Říman vědom i toho, že investory a podnikatele trápí hlavně pracovní trh a pracovní síla, zejména rigidnost pracovního trhu a nedostatek pracovní síly, "Je tomu tak ve všech regionech, ať je zaměstnanost jakákoli," zdůraznil.
Ministr Říman na přelomu března a dubna obměnil vedení agentury CzechInvest, jejímž hlavním cílem je podpora přímých zahraničních investic do České republiky. V kompetenci CzechInvestu jsou i investiční pobídky, které ODS v minulosti opakovaně kritizovala. Do budoucna se podoba CzechInvestu zřejmě změní, neboť jej ministr Říman plánuje spojit s agenturou CzechTrade, která má na starosti podporu exportu.