Vysílací rada udělila loni v dubnu šest licencí pro nastupující digitální zemské TV vysílání (zkráceně DVB-T). Kvůli neudělení licencí se k soudu obrátilo celkem šest firem a soud posléze zrušil nejen rozhodnutí o neudělení licencí, ale i o jejich udělení. Soudu nyní zbývá projednat poslední dvě žaloby, které podala společnost Minority, uvedl M&M.
Licence získaly přesně před rokem od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání po rok a půl trvajícím výběrovém řízení celoformátové stanice TV Barrandov a Febio TV, stanice pro mladší diváky TV Pohoda, zpravodajsko-publicistická televize Z1, hudební Óčko a regionální zpravodajská stanice RTA.
Tyto stanice nyní zvažují, že se kvůli ztrátě svých licencí a postupu českého státu při řešení této situace obrátí se stížností k Evropské komisi. Zároveň jejich asociace začne připravovat právní kroky, které by prozkoumaly postavení členů v arbitrážních řízeních, jež by případně zahraniční investoři nových TV vyvolali kvůli nedostatečné ochraně svých investic. Asociace v souvislosti s budováním šesti nových stanic odhaduje výši dosud utrpěné ztráty na 1,4 miliardy korun.
Současné analogové zemské TV vysílání, díky kterému lidé bezplatně a celoplošně přijímají ČT1, ČT2, Novu a Primu, bude v následujících několika letech zcela nahrazeno jeho kvalitnější digitální formou. Lidem to přinese až tři desítky programů včetně těch současných. Evropská komise doporučuje členům EU, aby byl poslední analogový vysílač vypnut nejpozději do roku 2012. Český telekomunikační úřad navrhuje, aby se v ČR tak stalo do 10. října 2010.