Myšlenka spojit dva monopoly provozující sítě potrubí se objevila loni. Podle analytiků jde o součást strategie, kdy chce Kreml převzít kontrolu nad strategickým sektorem energetiky, a vytváří proto mocné státní giganty.
Zpráva Kremlu uvádí, že si Rusko ponechá nejméně 75 procent spojené firmy, která má vzniknout během příštích pěti měsíců. Transněfť kvůli převzetí TNP vydá novou emisi svých kmenových akcií. Zpráva ale neuvádí, zda bude novou skupinu řídit nynější generální ředitel Transněfti Semjon Vajnštok.
Analytici makléřské firmy Aton připomínají, že TNP je velmi ziskový podnik, který těží z rafinerského zpracování ropy v Rusku a poptávce po levné přepravě ropných produktů. Analytici Alfa Bank ale dodávají, že propojení dvou potrubních infrastruktur přinese jen malé synergické efekty. Kombinaci mořských přístavních terminálů obou firem ale označují za přínosnou.
Transněfť již je největším provozovatelem ropovodů ve světovém měřítku a zásobuje ropou značnou část Evropy. TNP provozuje 19.000 kilometrů potrubí s celkovou roční kapacitou 30 milionů tun lehkých ropných produktů. Jde o třetinu těchto produktů, které se v Rusku přepraví. Zbývající dvě třetiny a téměř všechen topný olej se převážejí po železnici.
Transněfť chce do konce dekády postavit ropovod do Číny za 11 miliard dolarů a TNP staví za miliardu dolarů potrubí do baltského Primorsku. Hodnota TNP, která je plně v rukou státu, se odhaduje na 1,5 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.