...nadcházejících měsících.
Slovenské spotřebitelské ceny harmonizované s kritérii Evropské unie (HICP) v březnu meziměsíčně stouply stejně jako v únoru o 0,1 procenta, oznámil v pondělí statistický úřad. V meziročním srovnání růst HICP nepatrně zrychlil na 2,1 procenta z rekordního minima 2,0 procenta v předchozím měsíci.
Údaje byly v souladu s očekáváním trhu.
"Rozpis dat naznačuje, že inflační tlaky hlavních složek jsou pod kontrolou a ve hře je další snížení sazeb," řekl analytik Piotr Matys z firmy 4cast Web. "Náš základní scénář počítá se snížením o 25 bazických bodů ve třetím čtvrtletí."
Slovenská inflace letos zpomalila z prosincových 3,7 procenta s tím, jak odezníval dopad loňského nárůstu cen energií způsobeného vyššími cenami ropy.
Centrální banka (NBS) cíluje inflaci harmonizovanou s kritérii EU v rámci plánu na přijetí eura v roce 2009. Ke konci letošního roku předpokládá meziroční inflaci na 1,5 procenta.
"Meziroční dynamika celkové inflace by měla v dubnu ve srovnání s březnem zpomalit kvůli očekávanému vývoji regulovaných cen léků," uvedla banka v prohlášení po vydání údajů o inflaci.
"Zpomalení meziroční dynamiky by měly zaznamenat také ceny potravin."
NBS, která loni zvedla ceny úvěrů celkem o 175 bazických bodů, v březnu snížila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 4,50 procenta s tím, že silná koruna utahuje měnové podmínky a pomáhá zlepšovat inflační výhled.
Slovenská koruna v březnu dosáhla historického maxima 32,710 za euro , podpořena revalvací parity ve směnném mechanismu ERM-2 o 8,5 procenta, a centrální banku opakovaně přiměla k intervenci na devizovém trhu.
Koruna v pondělí na údaje o inflaci nereagovala a v 17:00 se obchodovala na 33,360 za euro ve srovnání s úrovní 33,500 při závěru předchozí seance.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]