Plán je základním rámcem pro praktické přípravy na zavedení eura a představuje souhrn postupů a návodů pro jednotlivé sektory i občany, jak se na přijetí jednotné měny připravit. Řeší například problematiku duálního označování cen a duálního oběhu koruny a eura, úpravy informačních systémů a principy informování o zavedení eura.
Dokument se věnuje i ochraně spotřebitele a minimalizace nákladů pro soukromý i veřejný sektor. Konkrétní doporučení v dokumentu jsou určena mimo jiné bankovnímu a finančnímu sektoru, veřejné správě. Například banky podle plánu provedou konverzi klientských účtů a úvěrových produktů vedených v korunách na eura podle přepočítacího koeficientu, a to bez jakýchkoliv poplatků.
Vláda schválila již v říjnu jako scénář zavedení eura v ČR variantu tzv. velkého třesku, tedy jednorázového komplexního přechodu na euro se současným zavedením bezhotovostního i hotovostního eura v jeden časový moment.
V současnosti zpracovává ministerstvo financí a Česká národní banka rovněž analýzu přijetí eura. Ministerstvo financí považuje za reálné, aby Česká republika přijala evropskou měnu v roce 2012. Nejdříve musí ovšem snížit schodek veřejných financí. Proto současná vláda připravila balík reforem, které by měly veřejné finance ozdravit. Sněmovna by o nich měla začít jednat v létě na své mimořádné schůzi.