Návrh reformy na fóru představila náměstkyně ministra financí Dana Trezziová s tím, že ho ministerstvo předloží vládě koncem dubna. Pokud se na něm vláda shodne, budou o něm poslanci a senátoři rozhodovat v rámci "maxibalíku" reformy veřejných financí. Úprava by měla platit od 1. ledna 2008, do kdy má Česko povinnost implementovat evropskou směrnici.
"Návrh se pohybuje na úrovni minimálních daní, které příslušná evropská směrnice umožňuje," řekl Bursík. "Z environmentálního pohledu bude efekt první etapy nulový. Považuji však za úspěch to, že ekologickou daňovou reformu konečně institucionálně zakotvíme," dodal.
První fáze reformy počítá se třemi zákony, které pokryjí samostatně elektřinu, zemní plyn a pevná paliva. V dalších krocích, které budou následovat od roku 2010, by mělo být zavedeno zdanění emisí oxidu uhličitého.
"Zdaňujeme to, co tu jednou nebude. Tím se reforma snaží vést spotřebitele k úsporám," uvedl Bursík. "Platí pravidlo, že znečišťovatel platí. Reformy přispívají k modernizaci hospodářství, protože podporují bezuhlíkaté technologie."
Návrh zákona počítá s poměrně širokým osvobozením od plateb daně. To se týká zejména zdrojů, které jsou šetrné vůči životnímu prostředí. Daně se například nemají platit z elektřiny, vyrobené ve vodních či větrných elektrárnách. Domácnosti by neměly platit za plyn, který využívají k vytápění. Ekologické daně za elektřinu by navíc neměly platit ani vlaky či tramvaje.
Bursík již dříve odhadl, že první fáze ekologické daňové reformy přinese asi desetiprocentní zdražení cen uhlí. Ceny plynu podle něj vzrostou asi o 35 haléřů na metr krychlový.
Druhá fáze reformy, která by se měla týkat opět zdanění energií, ale i revize současných ekologických poplatků a opatření v dopravě, by měla začít po roce 2010. Ve třetí etapě mezi lety 2014 až 2017 připadne v úvahu rozšíření daní na další surovinové zdroje, výrobky, služby a využití přírody.