Na Temelíně prasklo lano, jež zpevňuje obal reaktoru

17.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Temelín (Českobudějovicko) 17. dubna (ČTK) - Na odstaveném prvním bloku temelínské jaderné elektrárny prasklo jedno z ocelových lan, které zpevňuje ochranný obal reaktoru, takzvaný kontejnment. Událost nijak neohrozila bezpečnost provozu elektrárny, řekl mluvčí Temelína Milan Nebesář. Prasklé lano technici vymění při další odstávce v srpnu. Druhý blok elektrárny pracuje bez omezení. První blok chtějí technici připojit k síti v sobotu.

"Technici dnes ráno při kontrole ocelových lan vrchlíku kontejnmentu zjistili, že došlo k přetržení jednoho ze 36 lan, které tuto železobetonovou obálku předepínají. Podle projektu může být blok provozován až se čtyřmi chybějícími lany z celkem 96 ve válcové části a dvěma chybějícími lany ze 36 ve vrchlíku kontejnmentu," řekl mluvčí. Podobná událost se na Temelíně stalo již loni v červnu. Tehdy prasklo jedno z lan ve válcové části.

Blok je nyní mimo provoz kvůli vysušování sběracího zařízení generátoru. Obsluha elektrárny jej odstavila o víkendu, kdy zařízení chystala k připojení do sítě. Původně měli práce na zprovoznění zařízení trvat nejméně jeden týden. "Technici předpokládají, že dojde ke zkrácení prací o dva dny a blok bude připojen do sítě v sobotu," dodal mluvčí elektrárny.

První blok Temelína odpojili energetici koncem ledna, kdy na něm začala výměna čtvrtiny paliva za nové a odolnější. Odstávku na zařízení vyvolaly potíže s palivem od americké firmy Westinghouse. V reaktoru se totiž některé palivové soubory deformují více, než se původně předpokládalo.

S výrobou měl blok začít už v závěru března, kvůli úniku asi 1000 litrů mírně radioaktivní vody při tlakové zkoušce se ale odstávka prodloužila o tři týdny.

Další odklad obnovení provozu v prvním bloku Temelína opět kritizovali rakouští odpůrci elektrárny. Tvrdí, že jde již o 102. poruchu v Temelíně, kterou se provozovatel neúspěšně pokusil zamlčet. Česká strana podle nich navíc nedodržela 72hodinovou lhůtu pro informování rakouských institucí. Navíc podle aktivistů "zvýšenou vlhkost" způsobilo nové prasknutí potrubí v důsledku nadměrných vibrací turbíny. Mluvčí Temelína veškerá tato tvrzení odmítl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK