O bezodkladném zaplacení náhrady rozhodla minulý týden vláda. Ministr zemědělství Petr Gandalovič po jejím jednání uvedl, že ČR se nebude snažit o odvolání, protože takové pokusy byly vyhodnoceny jako pravděpodobně neúspěšné.
Mateřské firmě druhého největšího tuzemského producenta cukru, která si stěžovala na diskriminační přidělování regulačních kvót, arbitři přiřkli náhradu 25,4 milionu eur (přes 700 milionů Kč). S příslušenstvím šlo nakonec o zmíněných 27,2 milionu eur. MF již dříve uvedlo, že peníze půjdou z vládní rozpočtové rezervy.
Ministři zemědělství a financí také minulý týden na jednání kabinetu dostali úkol, aby připravili podklady pro předání záležitosti orgánům činným v trestním řízení. "Myslím si, že je dobře vědět, kdo může za to, že ČR zaplatí 800 milionů korun za pochybení vlády, které bylo už tehdy zcela evidentní," uvedl po zasedání vlády premiér Mirek Topolánek. Z vyjádření Gandaloviče vyplynulo, že ČR prohrála arbitráž v části týkající se vládního nařízení o rozdělení cukerních kvót, které tehdejší kabinet schválil na jaře 2003.
Eastern Sugar předložila případ arbitrážnímu soudu v červnu 2004. Podnik žádal odškodnění za to, že český stát v roce 2003 snížil produkční kvótu Eastern Sugar ČR zhruba o třetinu, zatímco kvóty některým jiným producentům vzrostly. Firma vinila Česko z toho, že neférovým přidělováním kvót porušila dohodu o ochraně mezinárodních investic, kterou s Nizozemskem uzavřela. Společnost požadovala náhradu 109 milionů eur (zhruba tři miliardy korun).
Eastern Sugar loni v říjnu oznámila, že hodlá zavřít pět cukrovarů ve střední Evropě včetně tří v ČR. Jde o Hrochův Týnec ve východních Čechách a Němčice nad Hanou a Kojetín na střední Moravě. Česko jejím krokem přijde o více než pětinu z národní kvóty na výrobu cukru 455.000 tun.