...středu člen bankovní rady Vladimír Tomšík.
Podíl americké měny na rezervách ČNB, jejichž hodnota odpovídá téměř 24 miliardám eur, se snížil ve prospěch britské libry a japonského jenu, řekl Tomšík Reuters.
Banka nyní drží 4,5 procenta rezerv v librách a 4,3 procenta v jenech.
Národní banka se tak zachovala podobně jako řada světových centrálních bank, jež se při správě svých rostoucích devizových rezerv odklánějí od dolaru. Ten ve středu klesl na 26leté minimum proti libře a téměř na historické minimum proti euru.
ČNB ponechala více než polovinu svých devizových rezerv v eurech.
"Důvody diverzifikace jsou zejména snaha o stabilizaci výnosů ve smyslu snižování jejich volatility," uvedl Tomšík, do jehož kompetence spadá řízení rezerv ČNB, v písemných odpovědích Reuters.
"Rozhodnutí, která ČNB implementuje na trhu, byla a jsou rozložena v čase tak, aby jak dopad vývoje trhu na ČNB, tak i dopad zvýšené likvidity na trh byl omezený," dodal.
Na eura v novém složení devizových rezerv připadá 55,4 procenta, řekl dále Tomšík. Ke konci roku 2005 to bylo 51,3 procenta.
Zlato a instrumenty zvláštního práva čerpání (SDR) - tedy mezinárodní rezervní aktiva vytvořená Mezinárodním měnovým fondem v roce 1969 jako náhrada za existující oficiální rezervy členských zemí - tvoří 1,2 procenta v porovnání s 1,5 procenta ke konci roku 2005.
Devizové rezervy ČNB za poslední léta stouply kvůli intervencím banky na trhu proti posilování koruny a přímým nákupům privatizačních příjmů státu.
Ke konci března dosáhl objem devizových rezerv ČNB 23,76 miliardy eur, respektive 31,64 miliardy dolarů.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]